تامین مالی اسلامی؛ رکنی اصلی در اقتصاد دیجیتال با رویکرد اسلامی

کد خبر: 304430 دوشنبه 7 مرداد 1398 - 12:17
تامین مالی اسلامی؛ رکنی اصلی در اقتصاد دیجیتال با رویکرد اسلامی

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی به نقل از سایت خبری GULF TIMES، تامین مالی اسلامی یکی از ارکان اصلی در اقتصاد دیجیتال[1] با رویکرد اسلامی محسوب می‌شود. در حال حاضر دنیا شاهد پیشرفت‌های روزافزون تکنولوژی در حوزه تامین مالی و همچنین ظهور نوآوری‌های بی‌شمار در بخش‌های مختلف اقتصاد جهانی است. این امر کشورهای پیشرفته مسلمان را برآن داشته است تا به طور فزآینده‌ تمرکز خود را بر ایجاد یک اکوسیستم تحت عنوان اقتصاد دیجیتال با رویکرد اسلامی جامع معطوف نمایند. در واقع این مفهوم علاوه بر توجه بر مواردی همچون تامین مالی و ارائه محصولات اسلامی، تجارت الکترونیک، غذا، حمل و نقل و تدارکات، شیوه زندگی، سرگرمی و مسافرت، به دنبال ترکیب بخش‌های اصلی تشکیل‌دهنده اقتصاد دیجیتال زیر نظر و تحت مفاهیم انطباق با شریعت است.

آمارهای جهانی حاکی از رشد روزافزون سرمایه‌گذاری مشتریان مسلمان در اقتصاد دیجیتال دارد. براساس اعلام موسسه تحقیقاتی و مشاوره دینار استاندارد[2] که مقر آن در شهر نیویورک است و از تخصص لازم در زمینه بازارهای در حال ظهور مسلمان برخوردار است، پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد دیجیتال با رویکرد اسلامی تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ارزش تخمینی ۲۷۷ میلیارد دلار برسد.

این اطلاعات نشان‌دهنده آن است که اقتصاد دیجیتال با رویکرد اسلامی در آینده فرصتی بزرگ برای کسب و کارها خواهد بود و این فرصت نمی‌تواند توسط فعالان بازار به راحتی نادیده گرفته شود. در واقع تامین مالی و بانکداری اسلامی از مهم‌ترین ارکان اقتصاد دیجیتال با رویکرد اسلامی هستند. در حال حاضر بانک‌های اسلامی در راستای افزایش میزان مشارکت مشتریان در فعالیت‌های دیجیتالی، خدمات خود را در قالب‌های مختلف دیجیتالی همچون بانکداری آنلاین، موبایل بانک، پرداخت آنلاین صورتحساب، انتقال حساب و ... ارائه می‌دهند.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت گزارش کامل این خبر به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی


[1] اقتصاد دیجیتال (Digital Economy) که از آن به‌عنوان اقتصاد اینترنتی (Internet Economy)، اقتصاد مبتنی‌بر شبکه (Network Economyاقتصاد مبتنی‌بر وب (Web Economy) و اقتصاد جدید ((New Economy هم نام برده می‌شود، به صورت ساده، اقتصادی است که قسمت اعظم آن بر پایه فناوری‌های دیجیتال شامل شبکه‌های ارتباطی، رایانه‌ها، نرم‌افزارها و سایر فناوری‌‌های اطلاعاتی است و انواع تجارت الکترونیک، بازارهای الکترونیک، دریافت و پرداخت، کارت‌های هوشمند و پول الکترونیک و تراکنش مالی را شامل می‌شود.

[2] DinarStandard