گزارش ثبات مالی ۲۰۱۹

کد خبر: 304437 چهارشنبه 16 مرداد 1398 - 10:2
 گزارش ثبات مالی ۲۰۱۹

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB) به تازگی گزارش ثبات مالی اسلامی در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده و در آن جدیدترین تحولات در رشد، ثبات و دیگر مسائل مربوط به صنعت خدمات مالی اسلامی را بررسی کرده است. این هفتمین گزارش این نهاد است که به طور سالانه به منظور بررسی مسائل و آمار کلیدی در صنعت مالی اسلامی منتشر می‌شود.

بر اساس گزارش هیئت خدمات مالی اسلامی، ارزش دارایی‌های مالی اسلامی در سال ۲۰۱۸ به حدود ۲.۱۹ تریلیون دلار رسیده است. همانند سال‌های قبل بخش بانکداری اسلامی تا نیمه اول سال ۲۰۱۸ با رقم ۱.۵۷ تریلیون دلار بیشترین حجم دارایی‌ها را به خود اختصاص داده است. همچنین در پایان سال ۲۰۱۸، حجم صکوک سررسید نشده، ۵۳۰ میلیارد دلار و دارایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری اسلامی نیز ۶۱ میلیارد دلار بوده است.

طبق این گزارش رشد دارایی‌های بانکداری اسلامی در سال ۲۰۱۸، یک درصد بوده است که در بخش تسهیلات رشد ۱.۶ درصدی و در بخش سپرده‌ها نیز رشد ۰.۶ درصدی را تجربه کرده است. به‌علاوه بیشترین سهم دارایی‌های بانکداری اسلامی مربوط به ایران (۳۲.۱ درصد) بوده است و پس از آن کشورهای عربستان سعودی (۲۰.۲ درصد)، مالزی (۱۰.۸ درصد) و امارات (۹.۸ درصد) بیشترین سهم از دارایی‌های بانکداری اسلامی را به خود اختصاص داده‌اند.

شایان ذکر است رشد نه‌چندان زیاد دارایی‌های بانکداری اسلامی به دلیل کاهش ارزش پول ملی در کشورهایی همچون ایران و سودان بوده است، به‌گونه‌ای که مجموع دارایی‌های بانکداری اسلامی در این دو کشور از پایان نیمه اول سال ۲۰۱۷ تا پایان نیمه اول سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۴۶ میلیارد دلار کاهش یافته که حدود ۳ درصد از دارایی‌های بانکداری اسلامی در ابتدای این دوره را تشکیل می‌دهد.

گزارش هیئت خدمات مالی اسلامی دارای چهار فصل است: فصل اول آخرین آمار و روند رشد و توسعه در بخش‌های بانکداری اسلامی، بازار سرمایه اسلامی و تکافل را در برمی‌گیرد. فصل دوم به بررسی تحولات و پیشرفت‌های صورت گرفته در رابطه با استانداردگذاری در صنعت مالی اسلامی به ویژه موارد مرتبط با نقش هیئت خدمات مالی اسلامی می‌پردازد. فصل سوم ارزیابی کاملی از تاب‌آوری در بخش‌های سه‌گانه بر اساس تحلیل تکنیکال و تفسیر شاخص‌های ثبات ارائه داده است. در فصل چهارم نیز مسائل جدید درباره موسسات مالی اسلامی با تمرکز ویژه بر ملاحظات نظارتی در خصوص فناوری زنجیره بلوکی مورد بررسی قرار گرفته است.

علاقمندان می‌توانند جهت دریافت متن کامل این گزارش به این نشانی مراجعه نمایند.

رسول خوانساری