لزوم تعریف جامع از اصلاح نظام بانکی

کد خبر: 304464 سه شنبه 12 شهریور 1398 - 10:52
لزوم تعریف جامع از اصلاح نظام بانکی

دکتر علی صالح آبادی، رئیس انجمن مالی اسلامی ایران در  پنل تخصصی سی امین همایش بانکداری اسلامی گفت: از اصلاح نظام بانکی به عنوان مطالبه بخش‌های مختلف برداشت‌های متفاوتی می‌شود لذا علاوه بر اجماع بر یک تعریف مشخص نیازمند یک عزم جدی در سطوح مختلف دستیابی به این هدف هستیم.

وی تصریح کرد: برای اصلاح نظام بانکی، تنها بانک مرکزی و نظام بانکی هدف نیست بلکه  قبل از هر اقدامی رابطه بانک و سپرده‌گذار، رابطه بانک و سپرده‌پذیر و رابطه بانک و بانک مرکزی را بازتعریف کنیم.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در ادامه نگاه وثیقه‌محور را در رابطه بین بانک و سپرده‌پذیر، نگاهی منسوخ خواند و گفت در دنیا اعتبارسنجی جای وثیقه را گرفته است چرا با کلان شدن مطالبات دیگر وثیقه پاسخگو نیست و به جای آن اعتبار مشتری اهمیت پیدا می‌کند.

دکتر صالح آبادی افزود: در سیستم بانکی به سمت و سویی حرکت می‌کنیم که اگر مشتری از اعتبار کافی برخوردار بود، تسهیلات دریافت می‌کند و این روند باید سرعت بیشتری بگیرد.

وی بر اهمیت موضوع نظارت بر مصرف تسهیلات تاکید کرد و گفت: متاسفانه نظارت مناسبی بر مصرف تسهیلات در کشور وجود ندارد، در حالیکه تخصیص درست و دقیق تسهیلات به هدف از پیش تعیین شده یک ضرورت و نشان دهنده عملکرد درست بانک بوده و می‌تواند از معوقات پیشگیری کند.

عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات در این نشست تخصصی به تشریح نقش بازار سرمایه در بهبود عملکرد بانک‌ها پرداخت و گفت: این تقسیم‌بندی که تامین مالی‌های بزرگ از طریق بازار سرمایه و تامین مالی‌های کوچک و متوسط توسط بانک‌ها صورت بپذیرد، یک دیگاه پذیرفته و صحیح است چرا که بانک در درازمدت پاسخگوی تامین مالی بنگاه‌ها نخواهد بود.

دکتر صالح‌آبادی در ادامه بر ضرورت اصلاح مصوبه شورای اعتبار بانک مرکزی در خصوص الزام واگذاری سهام شرکت‌های تامین سرمایه از سوی بانک‌ها تاکید کرد و گفت: شرکت‌های تامین سرمایه حلقه تکمیلی زنجیره خدمات بانک محسوب می شوند در واقع بانک‌ها و شرکت‌های تامین سرمایه دو نهاد مکمل هستند.

وی بیان داشت:  اگر این تقسیم کار را بپذیریم که نهاد شرکت‌های تامین سرمایه با انتشار اوراق در بازار سرمایه، ناشران اوراق را تامین مالی می‌کند می توان گفت این شرکت‌ها همانند بانک یک نهاد مالی محسوب می شوند و لازم است در مصوبه واگذاری سهام شرکت‌های تامین سرمایه تجدیدنظر شود.  

عضو شورای پول و اعتبار بانک مرکزی توجه به موضوع بانکداری دیجیتال را از سوی سیستم بانکی مهم خواند و گفت: بر اساس تقسیم‌بندی‌های انجام شده متولدین 1980تا 2000 نسل y و متولدین 2000 به بعد نسل z هستند که جمعیتی را تشکیل داده‌اند که شهروند دیجیتال هستند و لازمه جلب رضایت آنها ارایه خدمات دیجیتال بنکینگ است.

صالح آبادی ارایه خدمات بانکداری دیجیتال را یک ضرورت برای نظام بانکی دانست و گفت: باید با بهره‌گیری از مفاهیم جدید در بانکداری دیجیتال و همچنین کسب و کارهای دیجیتال همپا با تحولات تازه گام برداریم، هرچند به دلیل عدم ارتباط با بانک‌های تراز اول دنیا در این زمینه دچار عقب‌ماندگی‌هایی شده‌ایم اما باید برای رسیدن به هدف مورد نظر که همان رضایت مشتریان است گام برداریم.

منبع: انجمن مالی اسلامی ایران