مقابله با ریسک‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم در بانکداری اسلامی

کد خبر: 334628 جمعه 20 دی 1398 - 11:11
مقابله با ریسک‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم در بانکداری اسلامی

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی و به نقل از سایت هیئت خدمات مالی اسلامی، در ۲۶ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی مصادف با ۵ دی ماه ۱۳۹۸، این هیئت اقدام به انتشار مقاله کاری مشترک خود با صندوق پولی عرب (AMF[1]) در حوزه ریسک‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم (ML/FT[2]) در بانکداری اسلامی کرد.

همکاری IFSB و AMF با هدف بررسی گرایش‌ها، انواع و روش‌های مختلف پولشویی و تامین مالی تروریسم است که به طور خاص با بانکداری اسلامی در ارتباط می‌باشند. در این مقاله کاری تلاش شده‌است تا شواهد مبتنی بر وجود ریسک‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم در بانکداری اسلامی مورد بررسی قرار گیرد. به عبارت دیگر در این مقاله مشترک ریسک‌های مختلف و متعدد ناشی از فعالیت‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم در سیستم بانکداری به منظور شفاف‌سازی و تشخیص اینکه آیا عملاً آنچه در این حوزه در بانکداری اسلامی رخ می‌دهد با آنچه که در بانکداری متعارف وجود دارد متفاوت است یا خیر مورد بررسی قرار گرفته است.

در رابطه با این مقاله، دبیر کل IFSB معتقد است که مقاله مذکور پاسخی به موقع به اظهارنظرهایی است که صنعت خدمات مالی اسلامی را به دلایلی همچون برخی خصوصیات ذاتی ابزارها، تمهیدات مورد استفاده در بانکداری اسلامی و یا ماهیت روابط قراردادی بین بانک‌های اسلامی و مشتریان، مستعد احتمالی درگیر شدن با ریسک‌های ناشی از پولشویی و تامین مالی تروریسم می‌دانند. این مقاله کاری هم اکنون بر روی وب‌سایت IFSB در دسترس عموم قرار دارد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)[1] Arab Monetary Fund

[2] Money Laundering and Financing of Terrorism