کارگاه اینترنتی استاندارد مالی اسلامی (TN-3)

کد خبر: 334724 شنبه 23 فروردین 1399 - 8:17
کارگاه اینترنتی استاندارد مالی اسلامی (TN-3)

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی و به نقل از سایت IFSB[1]، کارگاه اینترنتی استانداردهای مالی اسلامی برای بهبود اجرای استاندارد اخیر IFSB تحت عنوان یادداشت فنی ۳ (TN-3)[2] در تاریخ ۲۱ آپریل سال ۲۰۲۰ (دوم اردیبهشت ۱۳۹۹)، ساعت ۱۶:۳۰ به وقت مالزی توسط هیأت خدمات مالی اسلامی برگزار خواهد شد.

این فعالیت بخشی از مجموعه کارگاه‌های الکترونیکی هیأت خدمات مالی اسلامی است که با هدف ایجاد انعطاف‌پذیری و تقویت مشارکت‌کنندگان در درک استانداردها و دستورالعمل‌های IFSB  و همچنین بهبود توانایی‌های آنها برای اجرای این استانداردها در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود. همچنین، این اقدام بخشی از ابتکار عمل IFSB به منظور ایجاد دسترسی اعضای IFSB به خدمات و فعالیت‌های این سازمان در طول دوران همه‌گیری کووید-۱۹ در جهان می‌باشد.

یادداشت فنی ۳ (TN-3) به نوعی ارائه دستورالعملی در مورد شیوه‌های مناسب مقررات‌گذاری بخش مالی به منظور افزایش شمول مالی از طریق تأمین مالی اسلامی است. شمول مالی به منظور دسترسی عادلانه و برابر به محصولات و خدمات مالی می‌تواند زمینه‌های کاهش فقر، رشد اقتصادی، حمایت از تأمین مالی خرد اسلامی و فعالیت‌های سرمایه‌گذاری را فراهم نماید.

مباحث و اهداف اصلی این کارگاه اینترنتی به شرح زیر است:

·        افزایش توانایی مشارکت‌کنندگان در تجزیه و تحلیل ویژگی‌های شمول مالی در ارتباط با بخش مالی اسلامی

·        ارائه اطلاعات و تصویر جامع به سیاستگذاران در ارتباط با چگونگی توسعه و اجرای دستورالعمل‌های شمول مالی و میزان تأثیر بالقوه آن بر ثبات مالی

·        تشریح دستورالعمل‌های کلیدی نظارتی برای فعالیت‌های تأمین مالی و سرمایه‌گذاری منطبق با شریعت     

·        معرفی ویژگی‌های شمول مالی دیجیتال و شناسایی نقش تأمین مالی اسلامی در توسعه اقتصادی و اجتماعی (صدقه، وقف و قرض‌الحسنه)

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)


[1] - The Islamic Financial Services Board (IFSB)

[2] Technical Note 3 (TN-3)