پیش‌نویس استاندارد اصول راهنما برای حمایت از سرمایه‌گذاران در بازارهای سرمایه اسلامی

کد خبر: 334728 دوشنبه 25 فروردین 1399 - 9:46
پیش‌نویس استاندارد اصول راهنما برای حمایت از سرمایه‌گذاران در بازارهای سرمایه اسلامی

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی و به نقل از سایت IFSB، هیئت خدمات مالی اسلامی در تاریخ ۲۴ مارس ۲۰۲۰ میلادی اقدام به انتشار پیش‌نویس استاندارد اصول راهنما برای حمایت از سرمایه‌گذاران در بازارهای سرمایه اسلامی (ED-24) به منظور دریافت نقطه نظرات اصلاحی و مشورتی کرد.

این هیئت از مقررات‌گذاران، مقامات نظارتی، سازمان‌های بین‌المللی، موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی ([1]IIFS)، دانشگاهیان و سایر علاقه‌مندان به این حوزه دعوت کرد تا نظرات مشورتی خود را از ۲۷ مارس تا ۲۴ می ۲۰۲۰ همزمان با ۸ فروردین تا ۴ خرداد ۱۳۹۹(به مدت ۶۰ روز) به این هیئت اعلام نمایند.

در واقع تدوین استاندارد در زمینه حمایت از سرمایه‌گذاران در بازارهای سرمایه اسلامی (ICM[2])، نقش اساسی که این نوع حمایت در توسعه و یکپارچگی بازارهای سرمایه ایفا می‌کند را تصدیق و به رسمیت می‌شناسد. به عبارتی این موضوع که یک سرمایه‌گذار به عملکرد مناسب بازارهای سرمایه اسلامی اعتماد و اطمینان داشته باشد در بلندمدت امری ضروری به خصوص در مقوله‌های بهبود ثبات مالی، رشد، کارایی و نوآوری می‌باشد.

لازم به ذکر است که پیش‌نویس این استاندارد با هدف تعیین حداقل الزامات حمایتی از سرمایه‌گذاران و بهبود وضعیت ثبات مالی در بازارهای سرمایه اسلامی تدوین شده‌است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)[1] Institutions Offering Islamic Financial Services (IIFS)

[2] Islamic capital markets