استاد سید عباس موسویان درگذشت

کد خبر: 344806 یکشنبه 19 مرداد 1399 - 13:32
استاد سید عباس موسویان درگذشت
استاد گرانقدر و عالم بزرگ جناب حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید‌عباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی و عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، عضو هیئت امنا و هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) و استادتمام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صبح امروز، یکشنبه ۱۹ مردادماه، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان کامکار قم درگذشت.

سید‌عباس موسویان در سال ۱۳۳۹ در عجب‏شیر از بخش‌های آذربایجان شرقى متولد شد. تحصیلات خود را در همین شهر پی گرفت و از دوره دبیرستان به شهر تبریز آمد و در هنرستان صنعتی در رشته برق به تحصیل خود ادامه داد. در ۱۳۵۸ شمسی، در رشته برق وارد دانشگاه شد، اما پس از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها، از سال ۱۳۶۰، به حوزه علمیه قم رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت، وی هم‌زمان در رشته اقتصاد نظری در دانشگاه مفید به تحصیل پرداخت و از سال ۱۳۶۸ به مدت ده سال به درس خارج فقه و اصول مشغول شد. در سال ۱۳۷۳، برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد نظری وارد دانشگاه شهید بهشتی تهران شد و بعد از آن به تحصیل در دوره دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآن در همین دانشگاه مشغول شد. این اندیشمند اسلامی در سال ۱۳۸۲، دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآنی خود را گرفت و موفق شد در سال ۱۳۸۴، مدرک دکترای فقه اقتصادی را نیز دریافت کند.

موسویان با تولید ده‌ها کتاب و مقاله علمی از اساتید بارز و چهره شناخته شده در علوم بانکداری و مالی اسلامی بود که به خاطر نظریه‌پردازی در حوزه اقتصاد اسلامی موفق به کسب اولین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی شده بودند. راهنمایی‌ها و مشاوره‌های ایشان همواره چراغ راه مطالعات بانکداری و مالی اسلامی در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی بوده است.

علاقمندان به مصاحبه‌ها و آثار علمی مرحوم دکتر سید عباس موسویان می‌توانند به این نشانی مراجعه نمایند.

همکاران پورتال بانکداری اسلامی با قلبی سراسر اندوه و غم و سینه‌ای مالامال از افسوس و ماتم، این ضایعه بزرگ را محضر حضرت بقیه‌الله اعظم، مقام معظم رهبری، خانواده گرامی آن مرحوم، تمام اندیشمندان و اساتید علوم انسانی- اسلامی و خیل عظیم دانشجویان و شاگردان این استاد بزرگوار تسلیت عرض می‌کنندروحشان شاد و راهشان پررهرو باد.