انتشار نسخه فرانسوی پنج استاندارد هیئت خدمات مالی اسلامی

کد خبر: 355192 شنبه 18 اردیبهشت 1400 - 9:30
انتشار نسخه فرانسوی پنج استاندارد هیئت خدمات مالی اسلامی

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، انتشار نسخه فرانسوی پنج استاندارد این هیئت تحت عناوین IFSB-3، IFSB-13، IFSB-14، IFSB-15 و IFSB-21 به همت و حمایت مداوم بانک توسعه اسلامی[1] و همکاری ارزشمند بانک ملی مغربی[2] انجام شده است.

به نقل از دکتر بیلو لاوال دانباتا، دبیر کل هیئت خدمات مالی اسلامی؛ نسخه فرانسوی این پنج استاندارد نشان‌دهنده تعهد شدید IFSB برای ایجاد علاقه و شناخت فزاینده مباحث مالی اسلامی در حوزه‌های مختلف در بین فرانسوی‌زبانان در سراسر جهان است. پنج استاندارد تازه ترجمه شده از دیگر نقاط مهم در مسیر بهبود اجرای استانداردهای IFSB در کشورهای عضو می‌باشد.

انتشار نسخه فرانسوی پنج استاندارد IFSB شامل موارد زیر است:

۱- اصول راهنمای IFSB-3 در مورد حاکمیت شرکتی برای موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی (به استثنای موسسات بیمه اسلامی (تکافل) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اسلامی)

۲- اصول راهنمای IFSB-13 در مورد آزمون تنش[3] برای موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی

۳-استاندارد IFSB-14 در زمینه مدیریت ریسک برای شرکت‌های تکافل (بیمه اسلامی)

۴- استاندارد IFSB-15 در مورد کفایت سرمایه اصلاح شده برای موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی به استثنای شرکت‌های بیمه اسلامی (تکافل) و طرح‌های سرمایه‌گذاری جمعی اسلامی

۵- اصول اصلی IFSB-21 در حوزه تنظیم مقررات مالی اسلامی (بخش بازار سرمایه اسلامی).

ترجمه این پنج سند حاکی از تعهد مستمر هیئت خدمات مالی اسلامی در راستای ارتقا و افزایش فرآیند اجرا و پیاده‌سازی استانداردها توسط اعضا که در واقع بخشی از برنامه عملکرد استراتژیک ۲۰۲۱-۲۰۱۹ این هیئت می‌باشد، است.

پیشتر استانداردها، اصول راهنما و یادداشت‌های فنی مذکور به دو زبان انگلیسی و عربی منتشر شده‌است. در حال حاضر نیز نسخه فرانسوی این استانداردها بر روی سایت هیئت خدمات مالی اسلامی در دسترس علاقمندان می‌باشد. همچنین دبیرخانه این هیئت با اعلام آدرس ایمیل خود از دریافت هرگونه نظر یا بازخورد در مورد کیفیت متن‌های ترجمه شده ابراز خرسندی کرده‌است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)[1] Islamic Development Bank (IsDB)

[2] Union des Banques Maghrébines (UBM)

[3] Stress Testing