انتشار نسخه روسی ۳ استاندارد IFSB

کد خبر: 355366 سه شنبه 19 مرداد 1400 - 10:6
انتشار نسخه روسی ۳ استاندارد IFSB

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، انتشار نسخه روسی سه استاندارد این هیأت تحت عناوین IFSB-12، IFSB-16 و IFSB-17 به همت و حمایت مداوم بانک توسعه اسلامی[1] انجام شده است.

به نقل از دکتر بیلو لاوال دانباتا، دبیر کل هیأت خدمات مالی اسلامی؛ نسخه روسی این سه استاندارد نشان‌دهنده تعهد شدید IFSB برای ایجاد علاقه و شناخت فزاینده مباحث مالی اسلامی در حوزه‌های مختلف در بین روسی‌زبانان در سراسر جهان است. سه استاندارد تازه ترجمه شده نقطه عطف دیگری در مسیر بهبود اجرای استانداردهای IFSB در کشورهای عضو می‌باشد.

انتشار نسخه روسی سه استاندارد IFSB شامل موارد زیر است:

۱- اصول راهنمای IFSB-12؛ در مورد دستورالعمل مدیریت ریسک نقدینگی برای موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی

۲- اصول راهنمای IFSB-16؛ دستورالعمل تجدیدنظر در مورد عناصر کلیدی در فرآیند ارزیابی موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی (به استثنای  شرکت‌های بیمه اسلامی (تکافل) و طرح‌های سرمایه‌گذاری جمعی اسلامی)

۳-استاندارد IFSB-17؛ در زمینه ارائه اصول اصلی و اساسی تنظیم مقررات تأمین مالی اسلامی (بخش بانکداری)

ترجمه این سه سند حاکی از تعهد مستمر هیأت خدمات مالی اسلامی در راستای ارتقا و افزایش فرآیند اجرا و پیاده‌سازی استانداردها توسط اعضا است و در واقع بخشی از برنامه عملکرد استراتژیک ۲۰۱۹-۲۰۲۱ این هیأت می‌باشد.

اکثر استانداردها، اصول راهنما و یادداشت‌های سه استاندارد مذکور به زبانهای انگلیسی، عربی، فرانسوی و روسی توسط هیأت خدمات مالی اسلامی ترجمه شده و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. این اقدام ابتکارانه IFSB در حوزه ترجمه استانداردها، مکمل سایر فعالیت‌های اجرایی این نهاد از جمله برگزاری کارگاه‌های آموزشی در سطح منطقه‌ای و کشوری، کمک‌های فنی، توصیه‌های سیاستی و آموزش‌های الکترونیکی می‌باشد.  

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)


[1] Islamic Development Bank (IsDB)