پوشش داده‌های بخش بازار سرمایه اسلامی در پایگاه‌های اطلاعاتی IFSB

کد خبر: 355559 سه شنبه 9 آذر 1400 - 10:27
پوشش داده‌های بخش بازار سرمایه اسلامی در پایگاه‌های اطلاعاتی IFSB

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB)[1]، اطلاعات آماری فصلی مربوط به شاخص‌های ساختاری مالی اسلامی و احتیاطی بخش بازار سرمایه اسلامی (ICM)[2] را به تفکیک کشورهای عضو برای سال ۲۰۱۹ تا پایان سال ۲۰۲۰ در بانک اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی منتشر کرده است. با توجه به ضرورت دسترسی به جدیدترین داده‌های بانکی و ارائه تحلیل‌های مناسب، پروژه PSIFIs [3] به منظور جمع‌آوری شاخص‌های مالی اسلامی (ساختاری و احتیاطی) توسط IFSB از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است.

در حال حاضر، داده‌های مربوط به بخش بازار سرمایه اسلامی کشورهای بحرین، برونئی، اندونزی مالزی، قطر و ترکیه  به عنوان فعالان اصلی ICM در این پایگاه اطلاعاتی در دسترس عموم قرار گرفته است و هیئت خدمات مالی اسلامی در نظر دارد اطلاعات آماری مربوط به شاخص‌های بازار سرمایه اسلامی را برای بیشتر کشورهای عضو تحت پوشش قرار دهد.

به گفته دبیرکل IFSB، پروژه PSIFIs با داشتن پیشرفت‌های قابل توجه و راه‌اندازی فاز ۵ آن از ابتدای سال ۲۰۲۰ که همزمان با چالش‌های جهانی ناشی از پاندمی ویروس کرونا بوده، توانسته است به نقطه عطف جدیدی دست یابد. در حال حاضر، انتشار اطلاعات آماری بخش بازار سرمایه اسلامی در کنار سایر بخش‌ها از جمله بخش بانکداری اسلامی و بیمه اسلامی منجر به توسعه و گسترش این پایگاه اطلاعاتی با به تصویر کشیدن سه بخش مهم صنعت مالی اسلامی شده است.

به منظور افزایش تعامل و انجام تعهدات با مشارکت‌کنندگان، دبیرخانه هیئت خدمات مالی اسلامی اقدامات جدیدی از جمله برگزاری کارگاه‌های آموزشی و جلسات با نمایندگان کشورهای عضو پروژه PSIFIs را به منظور افزایش شفافیت در تدوین و گزارش‌‌دهی شاخص‌ها انجام داده است. امید است اقدامات جدید مدنظر در برنامه فوق بتواند سطح کیفیت، اطمینان‌پذیری و همچنین دسترسی و استفاده از داده‌های این پایگاه اطلاعاتی را در بخش‌های مختلف علی‌الخصوص بخش بازار سرمایه اسلامی افزایش دهد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)


[1] - The Islamic Financial Services Board (IFSB)

[2]-  Islamic capital markets (ICM)

[3] - Prudential and Structural Islamic Financial Indicators (PSIFIs)