برگزاری سی و نهمین نشست هیئت خدمات مالی اسلامی به میزبانی بانک مرکزی امارات متحده عربی

کد خبر: 355620 دوشنبه 13 دی 1400 - 11:4
برگزاری سی و نهمین نشست هیئت خدمات مالی اسلامی به میزبانی بانک مرکزی امارات متحده عربی
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی و به نقل از سایت هیئت خدمات مالی اسلامی ([1]IFSBسی و نهمین نشست شورا هیئت خدمات مالی اسلامی به میزبانی بانک مرکزی امارات متحده عربی در تاریخ 9 دسامبر ۲۰۲۱ میلادی به صورت مجازی در شهر ابوظبی برگزار شد. در نشست مزبور طرح‌ها و برنامه‌هایی در راستای ایجاد تغییر و تحول در جهت‌گیری‌های استراتژیک هیئت خدمات مالی اسلامی ارائه شد و سیاست‌هایی نیز به منظور تداوم دستیابی به انتظارات و تأثیرگذاری مطلوب در بین اعضای حوزه‌های قضایی این هیئت و همچنین در سطح جهانی مطرح گردید. در این نشست بر اهمیت تمرکز IFSB بر مواردی همچون ریسک‌های نوظهور ناشی از تحولات جهانی مرتبط با مقوله‌های محیط زیست، اجتماعی و حاکمیتی، تغییرات آب و هوایی، اثرات سریع دیجیتالی شدن، انعطاف‌پذیری امنیت سایبری[2]، حذف نرخ لایبور[3] و مقوله ارز دیجیتال بانک مرکزی تاکید شد. همچنین به نقش مطلوب، کلیدی و بالقوه حوزه تامین مالی اسلامی در ارائه راه‌کارهایی مطابق با اصول شریعت فراتر از جهان اسلام، به دلایلی همچون ویژگی‌ها و اصول ناب آن در مواردی همچون سرمایه‌گذاری اخلاقی در راستای اهداف محیط زیستی، اجتماعی و حاکمیتی اشاره شد.

در نشست مزبور دکتر دانباتا[4]، دبیرکل هیئت خدمات مالی، ضمن تشکر از مشارکت‌کنندگان در این نشست از اعضای شورا نیز به دلیل حمایت‌های بی‌دریغ، تعهد و راهنمایی‌های برجسته‌شان قدردانی کرد.

شایان ذکر است سی و نهمین نشست شورا هیئت خدمات مالی اسلامی به ریاست خالد محمد بالاما[5]، رئیس کل بانک مرکزی امارات متحده عربی و رئیس IFSB در سال ۲۰۲۱ میلادی و با حضور روسای بانک‌های مرکزی، معاونین روسای بانک‌های مرکزی، روسای مراجع نظارتی و مقرراتی، نمایندگان ارشد شورا و اعضای اصلی IFSB برگزار شد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)[1] The Islamic Financial Services Board (IFSB)

[2] Cyber-resilience

[3] LIBOR

[4] Danbatta

[5] Khaled Mohamed Balama