انتشار نسخه پیش‌نویس استاندارد چهارچوب حاکمیت شرعی برای موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی توسط IFSB

کد خبر: 355737 شنبه 20 فروردین 1401 - 10:6
انتشار نسخه پیش‌نویس استاندارد چهارچوب حاکمیت شرعی برای موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی توسط IFSB
به گزارش پورتال بانکداری اسلامی و به نقل از سایت هیئت خدمات مالی اسلامی ([1]IFSB)، این هیئت در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۲ میلادی، پیش‌نویس اصلاحی استاندارد مشترک دو نهاد IFSB-AAOIFI را با عنوان چهارچوب حاکمیت شرعی برای موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی (ED-RSGF)، به منظور دریافت نقطه نظرات اصلاحی و مشورتی منتشر کرد. هیئت مزبور از مقررات‌گذاران، مقامات نظارتی، سازمان‌های بین‌المللی، محققان حوزه شریعت، دانشگاهیان و سایر ذی‌نفعان این حوزه دعوت کرد تا نظرات مشورتی خود را در بازه زمانی، ۳۱ مارس تا ۲۳ ژوئن ۲۰۲۲ همزمان با ۱۱ فروردین تا ۲ تیر ماه به مدت ۶۰ روز به این هیئت اعلام نمایند.

 

لازم به ذکر است هدف این استاندارد مشترک ارائه مجموعه‌ای اصلاح شده از اصول راهنما در مورد اجزای کلیدی یک چهارچوب حاکمیت شرعی صحیح و مؤثر برای مؤسسات ارائه دهنده خدمات مالی اسلامی (IIFS[2]) است. از دیگر اهداف این استاندارد می‌توان به مواردی همچون بهبود کیفیت حاکمیت شرعی در عین بهینه‌سازی هزینه‌ها، کمک به مقامات نظارتی و مقررات‌گذار و همچنین مؤسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی در انجام مسئولیت‌های مرتبط، ایجاد هماهنگی بیشتر ساختارها و شیوه‌های حاکمیت شرعی در سراسر حوزه‌های قضایی، افزایش اعتماد عمومی به مقوله انطباق شرعی در IIFSها، کاهش ریسک عدم انطباق شرعی از طریق بهبود ساختار حاکمیت شرعی، شفافیت بیشتر و پاسخگویی موثرتر اشاره کرد.

شایان ذکر است نسخه نرم افزاری ED-RSGF در وب‌سایت این هیئت به آدرس www.ifsb.org در دسترس عموم قرار دارد. علاقه‌مندان به ویژه اعضای IFSB می‌توانند نظرات خود را در بازه زمانی تعیین شده از طریق آدرس ایمیل public_consultation@ifsb.org ارسال فرمایند.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)[1] The Islamic Financial Services Board (IFSB)

[2] Institutions Offering Islamic Financial Services (IIFS)