انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB؛ سه ماهه اول ۲۰۲۲

کد خبر: 375849 سه شنبه 18 مرداد 1401 - 8:40
انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB؛ سه ماهه اول ۲۰۲۲
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، اطلاعات آماری مربوط به سلامت مالی و رشد بخش بانکداری اسلامی تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۲۲، برای کشورهای عضو در بانک اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB)[1]منتشر شده است. با توجه به ضرورت دسترسی به جدیدترین داده‌های بانکی و ارائه تحلیل‌های مناسب، پروژه PSIFIs [2] به منظور جمع‌آوری شاخص‌های مالی اسلامی (ساختاری و احتیاطی) توسط IFSB از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است.

این مجموعه، بیست‌وسومین انتشار داده‌های آماری بانک‌های اسلامی است که در پایگاه اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی قرار گرفته است و شاخص‌های مالی ۲۶ کشور (افغانستان، بحرین، بنگلادش، برونئی، مصر، اندونزی، ایران، اردن، عراق، قزاقستان، کویت، قرقیزستان، لبنان، لیبی، مالزی، مراکش، نیجریه، عمان، پاکستان، فلسطین، قطر، عربستان سعودی، سودان، ترکیه، امارات متحده عربی و انگلستان) را در بازه زمانی سال ۲۰۱۳ تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ میلادی (فصلی) تحت پوشش قرار می‌دهد.

به گفته دکتر بیلو لاوال دانباتا، دبیر کل هیئت خدمات مالی اسلامی، پروژه PSIFIs، توانسته است با تمرکز بر دقت و کیفیت داده‌ها، مجموعه‌ای از صورت‌های مالی را برای تسهیل اعتبارسنجی و دریافت چشم‌انداری دقیق از ساختار مربوط به فعالیت‌های مالی اسلامی درکشورهای مختلف فراهم نماید. در این راستا، علاوه بر انتشار آمار مربوط به بخش بانکداری اسلامی، این پروژه اطلاعات آماری برای سایر بخش‌ها از جمله بیمه اسلامی و بازار سرمایه اسلامی را تحت پوشش قرار می‌دهد و این اقدامات، زمینه را برای ایجاد یک پایگاه داده‌ای پایدار و جامع برای صنعت خدمات مالی اسلامی فراهم خواهد نمود.

در این میان، علاوه بر ۲۶ مرجع نظارتی بخش بانکداری اسلامی، ۹ مرجع نظارتی از بخش تکافل و ۷ مرجع از بخش بازار سرمایه اسلامی سهم قابل توجهی در پروژه PSIFIs برای تأمین داده‌های بخش‌های مربوطه داشته‌اند. هیئت خدمات مالی اسلامی این سطح از موفقیت را ناشی از حمایت شدید اعضای کارگروه کشورهای عضو در راستای گردآوری، ارسال و انتشار داده‌ها می‌داند. امید است اقدامات جدید مدنظر در برنامه فوق بتواند با افزایش سطح دسترسی و استفاده از داده‌های این پایگاه اطلاعاتی، امکان ارزیابی تأثیر بحران موجود بر ثبات و رشد بخش مالی اسلامی را بیش از پیش فراهم نماید.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)


[1] - The Islamic Financial Services Board (IFSB)

[2] - Prudential and Structural Islamic Financial Indicators (PSIFIs)