انتشار داده‌های آماری بخش تکافل و بازار سرمایه اسلامی توسط IFSB

کد خبر: 375899 یکشنبه 1 آبان 1401 - 7:19
انتشار داده‌های آماری بخش تکافل و بازار سرمایه اسلامی توسط IFSB
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، اطلاعات آماری مربوط به شاخص‌های ساختاری و احتیاطی مالی اسلامی بخش تکافل و بازار سرمایه اسلامی تا پایان سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱، برای کشورهای عضو در بانک اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB)[1]به‌روزرسانی و منتشر شده است. این مجموعه به ترتیب سومین و دومین انتشار داده‌های پروژه PSIFIs [2] در بخش‌های تکافل و بازار سرمایه اسلامی است که داده‌های فصلی از سه ماهه اول ۲۰۱۹ تا سه ماهه چهارم ۲۰۲۱ را برای هر دو بخش در دسترس عموم قرار می‌دهد.

در حال حاضر و در قالب پروژه مذکور، داده‌های مربوط به بخش تکافل و بازار سرمایه اسلامی به ترتیب از ۹ و ۷ کشور عضو از جمله بحرین، برونئی دارالسلام، اندونزی، اردن، کنیا، مالزی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، ترکیه و امارات متحده عربی که به نوعی از فعالان اصلی این صنعت در سطح جهانی محسوب می‌شوند، جمع‌آوری و در پایگاه اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی قرار گرفته است..

به گفته دکتر بیلو لاوال دانباتا، دبیر کل هیئت خدمات مالی اسلامی، پروژه PSIFIs، دامنه‌ای فراتر از بخش بانکداری اسلامی را در بردارد و اجرایی‌شدن فاز پنجم پروژه مزبور را گامی در راستای تحقق هدف و آرزوی این هیئت در ایجاد یک پایگاه داده جامع از صنعت خدمات مالی اسلامی در سطح جهان و در نتیجه رفع شکاف‌های داده‌ای دیرینه موجود در این صنعت دانست.

هیئت خدمات مالی اسلامی این سطح از موفقیت را ناشی از حمایت شدید اعضای کارگروه کشورهای عضو در راستای گردآوری، ارسال و انتشار داده‌ها می‌داند. امید است اقدامات جدید مدنظر در برنامه فوق بتواند سطح کیفیت، اطمینان‌پذیری و همچنین دسترسی و استفاده از داده‌های این پایگاه اطلاعاتی را افزایش دهد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)[1] - The Islamic Financial Services Board (IFSB)

[2] - Prudential and Structural Islamic Financial Indicators (PSIFIs)