انتشار دهمین گزارش ثبات صنعت خدمات مالی اسلامی ۲۰۲۲

کد خبر: 375900 یکشنبه 1 آبان 1401 - 7:40
 انتشار دهمین گزارش ثبات صنعت خدمات مالی اسلامی ۲۰۲۲
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، دهمین گزارش ثبات صنعت خدمات مالی اسلامی (IFSI)[1] ۲۰۲۲ توسط هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB)[2] منتشر شده است. مجموعه گزارش‌های ثبات صنعت خدمات مالی اسلامی برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی توسط هیئت خدمات مالی اسلامی منتشر شد. در حال حاضر این گزارشات سالانه یکی از منابع مهم در ارائه جدیدترین تحولات مربوطه در زمینه‌هایی همچون رشد، ثبات و دیگر مسائل مربوط به صنعت خدمات مالی اسلامی هستند.

به گفته دکتر بیلو لاوال دانباتا، دبیر کل هیئت خدمات مالی اسلامی، ارائه گزارش ثبات صنعت خدمات مالی اسلامی در زمانی رخ داده است که سیستم مالی جهانی به ‌تدریج از تأثیر همه‌گیری کووید-۱۹ علی‌رغم ظهور جهش‌های جدید ویروس در حال بهبود است. با توجه به شرایط موجود، ارزش کل صنعت خدمات مالی اسلامی به حدود ۳،۰۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است و این صنعت توانسته است شتاب رشد خود را حفظ کرده و نرخ رشد سالانه ۱۱،۳ درصدی و بهبود در سه بخش صنعت خدمات مالی اسلامی، به ویژه در بخش بانکداری اسلامی و بازار سرمایه اسلامی را تجربه نماید.

بر مبنای گزارش منتشرشده، بخش بانکداری اسلامی توانسته است سهم ۶۸٫۷ درصدی از کل دارایی‌های صنعت خدمات مالی اسلامی در جهان را طی سال ۲۰۲۱ به خود اختصاص دهد. این بخش در سال ۲۰۲۱ رشد ۶،۵ درصدی در دارایی‌ها، ۸،۱ درصدی در تأمین مالی (تسهیلات) و ۷،۳ درصدی در سپرده‌ها را در سال ۲۰۲۱ به ثبت رسانده است. این در حالی است که بخش بازار سرمایه اسلامی در پایان سال ۲۰۲۱، سهم ۳۰،۵ درصدی از کل دارایی‌های صنعت خدمات مالی اسلامی جهانی را به دلیل عملکرد مثبت در انتشار اوراق صکوک در بازارهای مالی اسلامی برای حمایت از تأمین مالی پروژههای دوستدار محیط زیست به خود اختصاص داده است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و دریافت گزارش کامل به این نشانی مراجعه نمایند.

 

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)


[1] - Islamic Financial Services Industry (IFSI)

[2] - The Islamic Financial Services Board (IFSB)