انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB؛ سه ماهه دوم ۲۰۲۲

کد خبر: 375914 سه شنبه 17 آبان 1401 - 8:11
انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB؛ سه ماهه دوم ۲۰۲۲
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، اطلاعات آماری مربوط به سلامت مالی و رشد بخش بانکداری اسلامی تا پایان سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲، برای کشورهای عضو در بانک اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB)[1]منتشر شده است. با توجه به ضرورت دسترسی به جدیدترین داده‌های بانکی و ارائه تحلیل‌های مناسب، پروژه PSIFIs [2] به منظور جمع‌آوری شاخص‌های مالی اسلامی (ساختاری و احتیاطی) توسط IFSB از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است.

این مجموعه، بیست‌وچهارمین انتشار داده‌های آماری بانک‌های اسلامی است که در پایگاه اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی قرار گرفته است و شاخص‌های مالی ۲۶ کشور (افغانستان، بحرین، بنگلادش، برونئی، مصر، اندونزی، ایران، اردن، عراق، قزاقستان، کویت، قرقیزستان، لبنان، لیبی، مالزی، مراکش، نیجریه، عمان، پاکستان، فلسطین، قطر، عربستان سعودی، سودان، ترکیه، امارات متحده عربی و انگلستان) که عمدتا نمایندگان منطقه خاورمیانه، آسیا و آفریقا و کشورهای دارای صنعت مالی اسلامی در حال توسعه و توسعه‌یافته است را در بازه زمانی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۳ تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ میلادی (فصلی) تحت پوشش قرار می‌دهد.

به گفته دکتر بیلو لاوال دانباتا، دبیر کل هیئت خدمات مالی اسلامی، پروژه PSIFIs، توانسته است با تمرکز بر دقت و کیفیت داده‌ها، مجموعه‌ای از صورت‌های مالی را برای تسهیل اعتبارسنجی و دریافت چشم‌انداری دقیق از ساختار مربوط به فعالیت‌های مالی اسلامی درکشورهای مختلف فراهم نماید. در این راستا، اطلاعات آماری بخش بانکداری اسلامی، سطح وسیعی از داده‌های مربوط به بانک‌های کاملا اسلامی و همچنین باجه‌های اسلامی بانک‌های متعارف را در سطح کشورهای عضو تحت پوشش قرار می‌دهد.

پروژه PSIFIs علاوه بر انتشار آمار مربوط به بخش بانکداری اسلامی، اطلاعات آماری برای سایر بخش‌ها از جمله بیمه اسلامی و بازار سرمایه اسلامی را تحت پوشش قرار می‌دهد و این اقدامات، زمینه را برای ایجاد یک پایگاه داده‌ای پایدار و جامع برای صنعت خدمات مالی اسلامی و اعمال سیاست‌ نظارتی بیشتر بر شبکه بانکی فراهم خواهد نمود. در این میان، علاوه بر ۲۶ مرجع نظارتی بخش بانکداری اسلامی، ۹ مرجع نظارتی از بخش تکافل و ۷ مرجع از بخش بازار سرمایه اسلامی سهم قابل توجهی در اجرای پروژه PSIFIs برای تأمین داده‌های بخش‌های مربوطه داشته‌اند.

 هیئت خدمات مالی اسلامی این سطح از موفقیت را ناشی از حمایت شدید اعضای کارگروه کشورهای عضو در راستای گردآوری، ارسال و انتشار داده‌ها می‌داند و تلاش می‌کند طی برگزاری منظم کارگاه‌ها و جلسات با نمایندگان کشورهای عضو سطح کیفیت، کمیت، دسترسی و قابلیت اطمینان‌پذیری به داده‌ها و اطلاعات موجود را از طریق پایگاه داده PSIFIs افزایش دهد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)

 


[1] - The Islamic Financial Services Board (IFSB)

[2] - Prudential and Structural Islamic Financial Indicators (PSIFIs)