معرفی کتاب «اخلاق در بانکداری: آیا امکان‌پذیر است؟ (تامین مالی پایدار)»

کد خبر: 375924 سه شنبه 24 آبان 1401 - 8:17
معرفی کتاب «اخلاق در بانکداری: آیا امکان‌پذیر است؟ (تامین مالی پایدار)»
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، انتشارات اسپرینگر[1] در نظر دارد اولین ویرایش کتاب «اخلاق در بانکداری: آیا امکان‌پذیر است؟ (تامین مالی پایدار)»را به قلم مشترک کریستینا روورا[2]و پل دو سوری[3] در تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۲۳ میلادی منتشر نماید.

کتاب حاضر با تمرکز بر یک پرسش کلیدی و با مروری بر تاریخ و فلسفه موضوع مربوطه آغاز می‌شود. پرسش یاد شده آن است که آیا هنگام تحلیل فعالیت بانکی لزوماً می‌توان از اخلاق صحبت کرد؟

فیلسوفان مختلف همچون ارسطو، ایمانوئل کانت و جان استوارت میل نظریه‌های متفاوتی در مورد لزوم نیاز به اخلاق در امور مالی ارائه داده‌اند. اگر اندیشه میل را بپذیریم، تولید ثروت در جامعه نشات گرفته و به دنبال سود شخصی است. اما - متأسفانه - این امر به خودی خود رفاه جمعی را تضمین نمی‌کند. به عبارتی این مقوله باید توسط مکانیزمی برتر هدایت شود تا آن را به ثروت برای همه تبدیل کند. مقوله یادشده نقش مؤسسات مالی را معرفی می‌کند که اغلب باید به تعهدات قانونی خود نیز عمل کنند. به عبارتی کتاب یاد شده بر نقشی که مؤسسات مذکور در حمایت از استفاده «اخلاقی» از پول دارند تمرکز دارد. نویسنده مواردی را در بانک‌ها و صنعت مالی مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و موضوعاتی همچون مبارزه با پولشویی، مبارزه با ربا، تامین مالی اسلامی، اعتبارات خرد و سیستم‌های نجات بانک را مورد بحث قرار می‌دهد که نه تنها بهترین شیوه‌ها، بلکه نمونه‌هایی از مدیریت مالی غیراخلاقی را نیز شامل می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

 

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)