معرفی کتاب «مبانی بانکداری اسلامی، تامین مالی و بازارهای سرمایه»

کد خبر: 385933 شنبه 12 آذر 1401 - 11:41
معرفی کتاب «مبانی بانکداری اسلامی، تامین مالی و بازارهای سرمایه»
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، انتشارات لکسینگتون[1] ویرایش دوم کتاب «مبانی بانکداری اسلامی، تامین مالی و بازارهای سرمایه» را به قلم جان اولوسی کوفوریجی[2] در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی منتشر کرد.

کتاب حاضر کتابی میان‌رشته‌ای در زمینه تامین مالی اسلامی است که حوزه‌هایی همچون اقتصاد اسلامی، مالی اسلامی، نظام‌های حقوقی اسلامی، بیمه اسلامی (تکافل)، فقه تجاری و مقوله‌های اجتماعی-سیاسی و اقتصاد سیاسی جهان اسلام را پوشش می‌دهد. همچنین با بررسی تعارض‌ها و شباهت‌های بین سیستم‌های تامین مالی اسلامی و متعارف، چگونگی نقش‌ها و حکمرانی آتی موسسات تامین مالی اسلامی را پیشنهاد می‌کند. ویژگی‌های متمایز ویرایش دوم کتاب مزبور عبارتند از تأکید بر مبانی نظری تامین مالی اسلامی، تمایز بین مفاهیم و نظریه‌های اقتصاد خرد و کلان برای خوانندگان و همچنین گسترش شکل‌های تأیید شده اسلامی معاملات تجاری، معاملات و قراردادها. علاوه بر موارد مذکور، در کتاب یاد شده محصولات تازه معرفی شده بازار سرمایه اسلامی در سال‌های 2020 تا 2022 میلادی همچون انتقال از نرخ‌های بهره پیشنهادی بین بانکی (IBORs) به عنوان نرخ وام‌دهی معیار جهانی به نرخ‌های جدید بدون ریسک (RFRs) که در 1 ژانویه 2022 میلادی لازم الاجرا شد، مورد بحث قرار ‌گرفته است.

این کتاب که در ۵۰۴ صفحه به رشته تحریر درآمده است، می‌تواند به عنوان منبعی ارزشمند توسط اساتید و دانشجویان مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی کتاب حاضر به عنوان یک کتاب درسی مفید برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر که به دنبال گسترش دانش خود در امور تامین مالی هستند عمل می‌کند. به طور مشابه، این کتاب یک راهنما و ابزار مفید برای متخصصان مالی نیز است که علاقه‌مند به یادگیری بیشتر در مورد رشته نوآورانه تامین مالی اسلامی هستند.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)[1] Lexington

[2] John Oluseyi Kuforiji