همایش بانکداری اسلامی از فلسفه وجودی خود فاصله گرفته است.

کد خبر: 50322 چهارشنبه 20 شهریور 1392 - 8:46
همایش بانکداری اسلامی از فلسفه وجودی خود فاصله گرفته است.

تهیه و تنظیم: محمد رضایی

سال‌هاست همه ما با واژه بانکداری اسلامی آشنا شده‌ایم و فکر می‌کنیم با آن سر و کار داریم؛ اما این طور نیست. از زمانی که شهید صدر، کتاب «اقتصاد ما» را به تحریر درآورد تا امروز که در آستانه برگزاری بیست و چهارمین همایش بانکداری اسلامی هستیم، تمام متفکران اقتصاد اسلامی، تفکرات خود را روی کاغذ نوشته اند اما دریغ از اجرای دقیق و کامل آن در نظام بانکی و به طور کلی اقتصاد کشور. این اتفاق در شرایطی رخ داده که قریب به 30 سال از تصویب قانون بانکداری بدون ربا می گذرد، قانونی که به اذعان اکثر قریب به اتفاق کارشناسان اقتصادی و بانکی و نیز متخصصان علوم دینی در کشور نیاز به بازنگری و اصلاح به منظور تطبیق با شرایط روز کشور و جهان را دارد. با وجود این، تأکید مسئولان ارشد اقتصادی همواره بر این بوده که به این قانون پایبند هستند و بانک ها را به شیوه اسلامی اداره می کنند. آنها نیز در این مدت همواره بر ضرورت صحت اصلاح قانون بانکداری بدون ربا تأکید کرده اند، اما کمتر کسی حاضر به پذیرش نقصان های موجود در عملیات بانکی کشور شده است.

با وجود این، امروز گویا شرایط جدیدی در حال رقم خوردن است. علی طیب نیا که این روزها به پشتوانه بالاترین رأی اعتماد در طول تاریخ انقلاب بر مسند وزارت اقتصاد تکیه زده است به گونه ای از اصلاح نظام بانکی کشور و تعیین نرخ سود بر اساس عقود اسلامی سخن گفته که گویی عزمی جدی در دولت برای این منظور ایجاد شده است. عزمی که ولی الله سیف، رئیس کل جدید بانک مرکزی نیز بر آن صحه گذاشته و تأکید کرده که نرخ سود باید متناسب با نرخ تورم تعیین شود. این یعنی بازگشت به یکی از اصول اساسی اقتصاد اسلامی که همانا جلوگیری از تضییع حقوق مردم است، زیرا این حق مردم است که با سپرده گذاری در بانک ها، اگر سودی دریافت نمی کنند دست کم به واسطه اختلاف نرخ سود بانکی با تورم، ارزش پولشان کم نشود.

این همان نکته ای است که حجه الاسلام دکتر سیدعباس موسویان، چهره نام آشنای اقتصاد اسلامی در کشور بیان می کند. در گفت وگویی که با موسویان داشتیم، از اشکالات فعلی نظام بانکی پرسیدیم و ضمن دریافت پاسخ هایی جالب، نکات جدیدی درباره شیوه های اصلاح رویه موجود در نظام بانکی شنیدیم. عضو کارگروه بانکداری بدون ربا، در خلال صحبت های خود گلایه ای جدی را نیز از مسئولانی مطرح کرد که ساعت ها وقت برای برگزاری همایش بانکداری اسلامی صرف می کنند اما حاضر به دقیقه ای تأمل به منظور اجرایی کردن نکات مفید ارائه شده در این همایش نیستند.

 

آیا به نظر شما نظام بانکداری کشور هم اکنون در چارچوب بانکداری اسلامی عمل می کند؟

نمی توان گفت این گونه است، زیرا شرایط آن محقق نشده است. به عنوان مثال یکی از گام های مهم برای رسیدن به بانکداری اسلامی بعد از اصلاح قراردادها اصلاح نرخ های سود است؛ به این معنا که گام نخست بانکداری اسلامی که عبارت است از طراحی قراردادهای سپرده گذاری و اعطای تسهیلات بر اساس عقود شرعی در قانون عملیات بانکی بدون ربا در سال های 62 و 63 عملیاتی و بعد از تصویب قانون اجرا شد، اما این به معنای گام نخست برای اسلامی شدن بانکداری است و به اصطلاح شرط لازم است، ولی شرط کافی نیست.

برای اسلامی شدن نظام بانکی باید گام های دیگری برداریم. یکی از آن گام ها اسلامی شدن نرخ های سود بانکی است. به این معنا که نرخ های سود، چه در بخش سپرده ها و چه در بخش اعطای تسهیلات و چه حاشیه سودی که بانک ها برای خودشان برمی دارند، اینها براساس موازین اسلامی باشد. لذا برای اسلامی شدن نظام بانکی راهی طولانی در پیش داریم.

 

یعنی شما هم معتقدید نرخ سود بانکی هم اکنون اسلامی نیست؟

متأسفانه تاکنون نرخ های سود بانکی همیشه در شورای پول و اعتبار بر اساس یک دیدگاه تکلیفی تعیین می شد و می شود که خیلی مواقع با موازین اسلامی سازگار نبود و باعث می شد حقوق خیلی از افراد جامعه تضییع شود و سازگاری با مبانی و مفاهیم اسلامی نداشت.

 

اظهارات اخیر وزیر اقتصاد در باره تعیین نرخ سود براساس بانکداری اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟

دیدگاهی که وزیر اقتصاد بتازگی مطرح کرده، جای خوشبختی دارد. از این جهت که به نظر می رسد ایشان می خواهد گام دوم اسلامی کردن نظام بانکی را بردارد و امید است که این هدف در این حیطه عملیاتی شود. برای این منظور اگر بخواهیم این موضوع را مقداری توضیح دهیم باید ماهیت بانکداری اسلامی را در نظر بگیریم.

در بانکداری اسلامی به بانک به عنوان یک موسسه واسطه مالی است؛ یعنی سرمایه های نقدی را از جامعه در قالب سپرده ها جذب می کند، وکیل سپرده گذاران است و به آنها اعلام می کند منابع و سرمایه های نقدی تان را به ما بسپارید و ما به وکالت از طرف شما سرمایه های نقدی شما را به فعالیت های اقتصادی وارد کرده و سود برای شما به وجود می آوریم. بخشی از این سود را هم به عنوان حق الوکاله خود برمی داریم و بقیه را هم به سپرده گذار می دهیم.

 

به طور دقیق به خوانندگان ما بگویید مختصات بانکداری اسلامی چگونه است و تغییراتی که قرار است ایجاد شود باید در چه جهت و به چه میزان باشد؟

اینجا اگر بخواهیم واقعا موازین اسلامی را در بانکداری کشور رعایت کنیم باید پایبند اصول، مقررات و ضوابط قرارداد وکالت بانکی باشیم. بدانیم مقتضای قرارداد وکالت چیست. حق و حقوق سپرده گذار به عنوان موکل که سرمایه های نقدی اش را در اختیار نظام بانکی می گذارد، چیست و چه مسئولیت هایی دارد و چه بازتاب های منفی یا مثبتی متوجه اوست. همین طور بانک هم در قالب قراردادهایی این منابع جمع آوری شده را به متقاضیان تسهیلات می دهد که عمده آن قالب ها به دو گروه قراردادهای مبادله ای که ماهیت داد و ستد و تجاری دارد و قراردادهای مشارکتی که ماهیت سرمایه گذاری و مشارکت در فعالیت های اقتصادی دارد تقسیم می شود.

بنابراین اگر بخواهیم سود بانک ها را در بخش تسهیلات مطابق با موازین شریعت و متناسب با ضوابط قراردادها قرار بدهیم باید با احکام و ضوابط شرعی قراردادهای مبادله ای بانکی مانندعقود مرابحه، اجاره، سلف، خرید دین، جعاله و استصناع کاملا آشنا باشیم و کیفیت تعیین سود در این قراردادها را از منظر شریعت بشناسیم. در قراردادهای مشارکتی بانک با فعالان اقتصادی وارد پروژه و مشارکت در طرح و فعالیت اقتصادی می شود و قرارداد دارند که متناسب با آورده هایشان یا متناسب با سهم هایی که در قرارداد تعیین می شود، ارزش افزوده و سود حاصله را با هم تقسیم کنند.

متأسفانه در بانکداری ما به دلایل مختلف که برخی قابل توجیه و برخی هم به دلیل ناآشنایی یا مسائلی غیرقابل توجیه است، نرخ سود چه در بخش سپرده ها، چه در بخش اعطای تسهیلات در عقود مبادله ای یا مشارکتی همیشه به صورت دستوری تعیین می شد و این تعیین دستوری نرخ ها همیشه با این مواجه می شد که بانک ها سعی کنند دستورالعمل های بانک مرکزی یا مصوبه های شورای پول و اعتبار را دور بزنند. یعنی همیشه شاهد بوده ایم هر وقت نظام بانکی، بانک مرکزی یا شورای پول و اعتبار در بسته های سیاستی نرخ عقود مبادله ای را پایین می آورد، به سرعت بانک ها با یک چرخش سهم اعطای تسهیلات را از عقود مبادله ای به سمت عقود مشارکتی می بردند و هر وقت برای عقود مشارکتی یک سری محدودیت هایی تعیین می شد بانک ها با استفاده از یکسری شگردها از عقود مبادله ای خاصی استفاده می کردند یا خودشان قراردادهای جدیدی طراحی می کردند تا بسته های سیاستی بانک مرکزی را دور بزنند. اینها همه حاکی از این بود که آن واقعیت ها و حقوق لازمی که در قراردادها از نظر شرعی باید رعایت شود، رعایت نشده است.

 

با این تفاسیر تکلیف نرخ سود بانکی از منظر بانکداری اسلامی چیست؟

از نظر منطق بانکداری اسلامی حرف این نیست که سود بانکی کاهش یا افزایش پیدا کند. از نظر این منطق، مهم ایجاد عدالت است. تعریف عدالت نیز این است: اعطای کل ذیحق حقه؛ یعنی باید حق هر صاحب حقی را پرداخت کرد. همان گونه که سپرده گذار سرمایه نقدی خودش را در اختیار بانک می گذارد و بانک با استفاده از این تسهیلات باید به حقش برسد، گیرنده تسهیلات هم به عنوان مشتری بانک باید به حق خودش برسد و بانک هم به عنوان عنصر سومی که در معاملات بانکی حضور دارد، باید به حق و حقوق خودش برسد.

از نظر اسلام، معیار حق است و باید ببینیم براساس قرارداد وکالت، حقوق سپرده گذارانی که منابعشان را در اختیار بانک گذاشته اند، چه حق و حقوقی دارند و براساس آن نرخ سود سپرده ها تعریف شود. در بخش تسهیلات بانکی هم متناسب با نوع قراردادها چه عقود مبادله ای و تجاری باشد و چه عقود مشارکتی و سرمایه گذاری، باید ببینیم حق و حقوق بانک و گیرنده تسهیلات چیست و بر اساس آن نرخ های سود شکل بگیرد. متأسفانه اینها تاکنون مورد غفلت قرار گرفته و از این جهت نرخ های سود بانکی قابل دفاع و متناسب با شرایط اقتصادی نیست.

برای مثال در شرایط اقتصادی که به صورت طبیعی و رسمی، بانک مرکزی و مرکز آمار اعلام می کنند که نرخ تورم بالای 30 درصد است وقتی به سپرده گذار حداکثر سود 20 درصدی پرداخت می شود این در حقیقت به معنای اتلاف منابع سپرده گذاران است، زیرا نه تنها به او سود واقعی پرداخت نشده بلکه هر سال 10 درصد از ارزش سرمایه او نیز گرفته شده است.

در همین شرایط وقتی در یک بخش، به جهت سفارش های خاص یا به جهت مصوبه های خاص، در شرایط تورمی 30 درصدی، از منابع سپرده گذاران به یک فعالیت اقتصادی تسهیلات 14 درصدی داده می شود، معنایش این است که 16 درصد از جیب سپرده گذاران به آن فعالان یارانه داده می شود و این از نظر شریعت اسلام قابل دفاع نیست. البته اگر سپرده گذاران خودشان با رضایت این کار را کنند، بحث دیگری است اما با توجه به این که می دانیم سپرده گذاران قشر وسیعی از جامعه هستند که در شرایط تورمی متضرر می شوند، اگر در چنین شرایطی با تکلیف شورای پول و اعتبار یا سایر مراجع تصمیم گیر بخشی از دسترنج یا ارزش افزوده متعلق به آنها به فرد یا افراد دیگری منتقل شود، از نظر شریعت قابل دفاع نیست. بنابراین از نظر شرعی نه بالا بردن سود بانکی و نه پایین آوردن آن به معنای شرعی کردن این نرخ نیست. بلکه از نظر شریعت باید حق و حقوق ذی نفعان در نظام بانکی که عبارتند از سپرده گذاران، گیرندگان تسهیلات و سهامداران بانک ها تودیع شود. در نتیجه باید حقوق ذی نفعان بانک ها را کشف و متناسب با حقوقشان نرخ گذاری کنیم.

 

پس در واقع در تعیین این نرخ باید تورم ملاک اصلی باشد.

یکی از مولفه هایی که باید در کشف حقوق ذینفعان مورد توجه قرار بگیرد قطعا نرخ تورم و شرایط اقتصادی جامعه است.

 

آیا فکر نمی کنید اگر قرار باشد این کار انجام شود یک شوک به اقتصاد کشور وارد می شود؟ به هر حال اگر بخواهیم نرخ سود را پایین بیاوریم حجم سپرده های بانکی کاهش می یابد و اگر نرخ سود تسهیلات را بالا ببریم بانک ها باید نرخ سود بالایی را از تولیدکنندگان بگیرند که مشکلات خاص خودش را داشته و هزینه تولید و به تبع آن نرخ تورم را بالا می برد. این تناسب چگونه برقرار می شود؟

به این نوع نگاه، رها کردن علت و مبارزه با معلول می گویند. در شرایطی که اقتصاد کشور با تورم بالای 30 درصدی مواجه است به اصطلاح راهکار اصلی، مبارزه با خود تورم است؛ نه مبارزه با آثار و پیامدهای تورم. مانند این است که سدی باز شده و آبی به صورت سیل راه افتاده است.

بعد می گویند برای مهار این آب خاکریز بزنیم. در حالی که طبیعی است که راه حل اصلی، بستن سد است. اگر بخواهیم با این پدیده مبارزه کنیم هیچ گاه نخواهیم توانست از طریق مبارزه با معلول ها راه به جایی ببریم. علت هم همان است که گفتید. اگر در شرایط تورمی، تورم را بپذیریم و به آن تن بدهیم، بعد بگوییم به دلیل حمایت از تولید و کاهش ارزش تمام شده کالاها، نرخ سود بانکی را کاهش می دهیم، نتیجه طبیعی این خواهد بود که سپرده های بانکی از بانک ها خارج می شود و در نتیجه تولیدکننده به همان تسهیلات بانکی هم دسترسی پیدا نمی کند و مجبور می شود از بازارهای سیاه و غیرمتشکل پولی با نرخ سودهای بسیار گزاف همان منابع را به دست بیاورد و کار نتیجه عکس می دهد. اگر هم نرخ سود سپرده ها و نرخ سود بانکی را افزایش دهیم تا سپرده ها به بانک ها جذب شده و ماندگار شود، قیمت تمام شده محصول افزایش پیدا خواهد کرد، لذا هر طرف را بگیریم مشکل به وجود می آید، اما باید ببینیم این مشکل از کجا ناشی شده است. از یک ریشه و علتی که باید با آن علت مبارزه کنیم. آن علت هم در نرخ تورم مستتر است.

دولت نه با سیاست های دستوری، بلکه بانک مرکزی باید با سیاست های پولی مناسب و دولت هم با سیاست های مالی مناسب، نرخ تورم را از بین ببرند. آن موقع است که این پدیده خود را نشان نمی دهد، وگرنه هر طرف را که بگیریم مشکل به وجود می آید. البته یکسری راهکارهای موقت و کوتاه مدت می توان اندیشید. به این کار به اصطلاح می گویند طراحی ابزارهای متنوع با ریسک های متفاوت. یعنی این که اجازه بدهیم در بازارهای مالی از ابزارهای مختلف با ریسک ها و بازدهی های مختلف استفاده شود. اجازه بدهیم کسانی که خیلی ریسک پذیرند ازابزارهای با ریسک و بازدهی بالا استفاده کنند.

همین طور می توان ابزارهایی با ریسک و بازدهی متوسط و پایین نیز برای سلایق مختلف طراحی کرد. در حالی که الان متأسفانه بانک مرکزی همه ابزارها را روی نرخ سود 20 درصد بسته و همین مساله سبب می شود زمینه های ابزارسازی از بین برود. در حالی که می توان ابزارهای مالی را آزاد گذاشت تا متناسب با ریسک و بازدهی کار خود را بکنند. نرخ کف سود هم روی همان 20 درصد بسته شود تا افراد ریسک گریز از آن استفاده کنند. باید اجازه داد افراد با ریسک متوسط یا بالا از ابزارهای مختلف موجود استفاده کنند. این باعث می شود اولا سپرده ها دیگر از شبکه بانکی خارج نشود و ثانیا در اعطای تسهیلات، بسته به نوع، پروژه ها و طرح های اقتصادی متناسب با ریسک و بازدهی آنها از سپرده ها و ابزارهای مالی مختلف استفاده شود.


 

اما خیلی وقت ها دولت در این میان نقش اصلی را به جای بانک مرکزی ایفا می کند. در گذشته هم شاهد بودیم دولت اصرار شدیدی بر کاهش نرخ سود بانکی داشته است. تا چه اندازه دولت می تواند در این مساله نقش آفرین باشد و تا چه اندازه باید کار را به بانک مرکزی سپرد؟ توصیه شما به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در این باره چیست؟

متأسفانه دولت قبل به جای این که از طریق سیاست های مالی وارد تعیین نرخ سود بانکی شود از طریق سیاست های پولی وارد شد. یعنی کاری را که بانک مرکزی باید انجام می داد دولت انجام داد و این مشکلات متعددی بوجود آورد. اما اکنون باید اجازه داد بانک مرکزی سیاست پولی خودش را در پیش بگیرد و دولت هم از طریق سیاست های مالی به وسیله بودجه، مالیات ها، درآمدهای نفتی و دیگر درآمدها و نیز یک بودجه متوازن برنامه های خودش را پیش ببرد. از طرفی به بانک مرکزی باید استقلال واقعی داده شود تا با استفاده از ابزارهای مناسب، اعمال سیاست های پولی کند. متأسفانه تا الان در کشور ما دولت ها تصمیم گیر سیاست های پولی می شد و دست بانک مرکزی خالی می ماند. از طرفی هم می دیدیم دولت یک سیاست مالی کاملا انبساطی تورم زا ایجاد می کرد و از طرف دیگر به جای سیاست پولی، سرکوب مالی صورت می گرفت.

 

سرکوب مالی یعنی چه؟

در شرایطی که دولت سیاست های انبساط مالی به کار می گیرد، با کسری بودجه مواجه می شود و وقتی با کسری بودجه مواجه شد به سمت بانک مرکزی دست دراز می کند. مخصوصا اگر بانک مرکزی مستقل نباشد با انواع روش های پیدا و پنهان از بانک مرکزی استقراض می کند. در این مواقع بانک مرکزی اگر مستقل باشد مجبور است با تغییرات روی نرخ سود بانکی، عکس العمل مناسب را در پیش بگیرد تا جلوی تورم گرفته شود. ولی وقتی بانک مرکزی مستقل نیست دولت از یک طرف سیاست مالی انبساطی در پیش می گیرد و برای این که با این سیاست انبساطی مالی مواجهه کرده باشد، به جای یک سیاست مناسب پولی که باید توسط بانک مرکزی انجام شود، خود دولت اقدام به یک نوع سرکوب مالی می کند. از این طریق که به صورت تصنعی و ساختگی نرخ های سود بانکی را پایین نگه می دارد؛ به خیال این که اگر نرخ های سود بانکی را پایین نگه داشتیم هزینه های بخش تولید کاهش پیدا می کند و در نتیجه قیمت ها پایین می آید. این ممکن است برای کوتاه مدت حرف درستی باشد که البته من در کوتاه مدت هم آن را قبول ندارم. ولی قطعا در میان مدت و بلند مدت جواب نمی دهد.

علت هم این است که سرمایه ها به سرعت از بخش رسمی اقتصاد که بانک ها است خارج می شود و به سمت فعالیت های غیررسمی اعم از نهادها و موسسات پولی غیررسمی یا سرمایه گذاری های غیرمولد مانند ارز، سکه، زمین و ساختمان سوق پیدا می کند که در بلندمدت باعث می شود سرمایه های نقدی برای بنگاه های اقتصادی کمیاب و نایاب شود و قیمت تمام شده سرمایه برای بنگاه های اقتصادی بشدت افزایش پیدا کند؛ وضعی که الان شاهدش هستیم.

اکنون نرخ های سود بانکی به صورت رسمی 14 درصد یا 16 و 18 درصد است و بالاترین آن در نظام بانکی معادل 25 درصد تعیین شده است. اما هر تولیدکننده یا بنگاه اقتصادی که به بانک مراجعه می کند یا دست خالی برمی گردد یا فقط بخشی از نیازش را می تواند از بانک ها و شبکه رسمی پولی کشور تهیه کند. برای تهیه بخش دیگر مجبور است به بازارهای غیررسمی یا بازار غیرمتشکل پولی یا بازارهای غیرپولی برود. مثلا تولیدکننده ها مجبورند به سمت بورس فلزات یا محصولات کشاورزی بروند و از طریق پیش فروش محصولاتشان اقدام کنند. آن وقت نرخ های سود بازارهای غیررسمی و غیرمتشکل را که بررسی می کنیم در کشور ما از 36 درصد شروع می شود.

یعنی عملا کاری انجام شده است که فعالان اقتصادی در حالی که می توانستند از بانک ها با یک نرخ سود تعادلی تسهیلات بگیرند، مجبور می شوند بخشی از نیازهای مالی شان را از طرق غیررسمی و با نرخ های کف 36 درصدی تأمین کنند و این عملا نه تنها آن هدف کاهش هزینه تولید را برآورده نمی کند بلکه باعث بالا رفتن هزینه تولید برای فعال اقتصادی می شود که به اصطلاح به این کار سرکوب مالی گفته می شود که دولت ها دست به آن می زنند. منتها نتیجه این کار در میان مدت و بلندمدت این است که سرمایه های نقدی از شبکه رسمی پولی کشور خارج می شود و از بازارهای غیرمتشکل یا سرمایه گذاری روی فعالیت های غیرمولد سردرمی آورد.

 

چند همایش بانکداری اسلامی یا همایش سیاست های پولی و ارزی در کشور برگزار شده است. کدام یک از مقالات یا راهکارهایی که در این همایش ها ارائه شده می تواند به عنوان اولین گام های وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به منظور اسلامی کردن نظام بانکی در دستور کار قرار بگیرد.

در کشورمان هر سال دو همایش برگزار می شود. یکی همایش بانکداری اسلامی است که شهریور از سوی موسسه عالی بانکداری برگزار می‌شود و فلسفه وجودی این همایش این بود که یافته های جدید علمی در حوزه مطالعات بانکداری اسلامی را ارائه کند. هرچند که متأسفانه هرچه پیش می‌رویم، می‌بینیم این همایش رویکرد واقعی و فلسفه وجودی خودش را از دست داده است. ترتیب مقالات و نوع پژوهش هایی که در این همایش ارائه می شود از مباحث نظری و کاربردی بانکداری اسلامی فاصله می گیرد و متأسفانه به سمت بانکداری متعارف پیش می رود. حتی طی سال های گذشته در این همایش مقالاتی هم در دفاع از بانکداری ربوی ارائه شده که جای تأسف دارد. امید است با ترکیب جدید، فکری برای این موضوع اندیشیده شود و این همایش به طور واقعی به فلسفه وجودی خودش برگردد و به متفکران و اندیشمندان بانکداری اسلامی که در این حوزه کار می کنند، میدان داده شود. انصافا اگر 24 همایش گذشته را بررسی کنیم مقالات خیلی خوبی در آنجا ارائه شده ولی جهتگیری آنها طی حدود ده سال اخیر متأسفانه بیشتر به سمت بانکداری ربوی شده است.

کنفرانس دوم هم کنفرانس سیاست های پولی و ارزی است که معمولا در اردیبهشت از طرف پژوهشکده پولی و بانکی برگزار می شود. این کنفرانس عمدتا به سمت مباحث سیاست های پولی و ارزی کشور است و مقالات خیلی خوبی هم در این حوزه در آن کنفرانس ارائه می شود. اما هر دو همایش یک آسیب جدی دارد و بنده معمولا به روسای این دو مرکز به صورت حضوری تذکر داده ام اما تا به الان ندیده ام که به آن ترتیب اثر داده شود.

آن هم این است که یافته های علمی این همایش ها و کنفرانس ها به عنوان دستاوردهای همایش ها و کنفرانس ها تدوین شود و به سیاستگذاران مانند شورای پول و اعتبار، هیأت عامل بانک مرکزی و بخش قوانین و مقررات بانک مرکزی ارائه شود و از آنها خواسته شود که در مقابل این یافته های علمی جوابگو باشند. در حالی که می بینیم هر سال استادان زیادی زحمت می کشند، تحقیقاتی انجام می دهند و در آنجا ارائه می شود؛ دو روز هم جشنواره ای از مباحث علمی برگزار می شود و بعد هم بسته می شود.

در نهایت هم یک کتاب تحت عنوان «مجموعه مقالات» چاپ و منتشر می شود اما بهره برداری لازم صورت نمی گیرد. اینجا جا دارد عرض کنم که پیکره کارشناسی نظام بانکی بویژه بانک مرکزی باید از جهت ابزارسازی و به روز بودن علوم بانکی، خودش را ارتقا دهد تا بتواند از دستاوردهای علمی جهانی و همایش های داخلی بهره برداری های لازم و کافی را انجام دهد که متأسفانه اقدامی در این سطح دیده نمی شود.


 

کلیدواژه های گفت و گو

قانون عملیات بانکی بدون ربا

براساس بانکداری بدون ربا در فقه اسلامی دریافت پول اضافی از وام گیرنده ربا و حرام است. در همین رابطه مجلس در سال ۱۳۶۲ قانونی را با عنوان قانون عملیات بانکی بدون ربا تصویب کرد که از سال ۱۳۶۳ اجرایی شد. بر طبق این قانون بانک های جمهوری اسلامی در برابر تسهیلاتی که به مشتریانشان می دهند حق دریافت مبلغ نقدی یا جنسی که از قبل تعیین شده باشد ندارند و اعطای تسهیلات بانکی از راه یازده عقد اسلامی مجاز انجام می شود.

مشارکت مدنی

در این قرارداد بازرگانی دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی (مانند بانک) به منظور ایجاد سود، سرمایه های نقدی یا جنسی خود را به شکل مشاع در هم می آمیزند. مشارکت مدنی زمانی تحقق می یابد که طرفین سهم الشرکه خود را اعم از نقدی و غیر نقدی به حسابی تحت عنوان حساب مشارکت مدنی واریز نمایند. مشارکت مدنی در بخش بازرگانی، تولید و خدمات و مسکن قابل اعطاء است.

معاملات سَلَف

به پیش خرید محصولات آینده تولیدی بنگاه های اقتصادی توسط بانک، معامله سلف می گویند.

جعاله

به تعهد کارفرما به پرداخت اجرت معین در مقابل عمل مشخص کارگزار گفته می شود. از رایج ترین و کاربردی ترین شیوه های اعطای تسهیلات در بانک ها و موسسات اعتباری، پرداخت در قالب عقد جعاله می باشد در ماده 66 آیین نامه فصل سوم قانون عملیات بانکی بدون ربا و ماده یک دستورالعمل اجرایی، جعاله به این صورت تعریف شده است: «التزام شخص (جاعل) یا (کارفرما) به ادای اجرت معلوم (جعل) در مقابل انجام عملی معین طبق قرارداد، طرفی که عمل را انجام می دهد عامل یا پیمانکار نامیده می شود.» البته یکی دانستن جاعل و کارفرما یا عامل و پیمانکار جهت توضیح مطلب بوده است و نباید به معنی دقیق کلمه جعاله را با مقاطعه کاری یا پیمانکاری یکی دانست.

خرید دین

بدهی شخص به شخص دیگر را دین می نامند. خرید اوراق و اسناد تجاری به قیمتی کمتر از مبلغ اسمی را خرید دین گویند. منظور از اوراق و اسناد تجاری آن دسته از اوراق و اسناد بهادار می باشد که مفاد آن حاکی از بدهی ناشی از معاملات تجاری باشد و منظور از مبلغ اسمی، مبلغی است که در متن اسناد و اوراق تجاری ذکر گردیده و حاکی از میزان دین یا بدهی می باشد که باید در سررسید از سوی متعهد پرداخت گردد. خرید دین جزء تسهیلات کوتاه مدت می باشد و حداکثر مدت آن نباید از یک سال تجاوز کند.

استصناع

استصناع عبارت از توافق با صاحبان صنایع برای ساختن شیئی معین برای شخص پیشنهاددهنده است.

در این توافق نامه، هم مواد کالا و هم عملیات ساخت آن برعهده سازنده است؛ و اگر مواد از شخص پیشنهاددهنده باشد، در این صورت توافق مزبور، نوعی اجاره است و اگر چیزی را که پیشنهاددهنده خواهان آن است، بالفعل ساخته و آماده شده نزد سازنده موجود است، در این صورت توافق مزبور نوعی خرید و فروش خواهد بود.

مرابحه

مرابحه یکی از عقود اسلامی است و عبارتست از فروش کالا به بهای معلوم به مشتری، به ترتیبی که تمام یا قسمتی از بهای کالا به اقساط مساوی یا غیرمساوی در سررسید یا سررسیدهای معین دریافت شود.»

مرابحه شامل قرارداد بین بانک و مشتری برای فروش یک دارایی یا کالاست. در این قرارداد، بانک کالاهای مورد تقاضای مشتری را خریداری کرده و آنها را به قیمت بیشتر به مشتری می فروشد. مبلغ سود (افزایش قیمت) پیش از بسته شدن قرارداد مشخص و تثیبت شده و به مشتری اعلام می شود.

عقود مبادله ای و مشارکتی

عقود تعریف شده در قانون به دو دسته تقسیم می شوند: عقود مبادله ای و عقود مشارکتی.

در عقود مبادله ای از جمله فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، جعاله، خرید دین و سلف، نرخ سود بانکی دریافتی و پرداختی هرساله تعیین می شود. ویژگی بارز عقود مبادله ای، انجام خرید و فروش در قالب آن است که حکایت از یک فعالیت بازرگانی و تجاری دارد.

در عقود مبادله ای شخصی برای کار معینی تسهیلات می گیرد، براساس قانون عملیات بانکی بدون ربا، از آن رو که بانک وکیل سپرده گذاران است اجازه ندارد پول را درجایی ببرد که اصل پول یا حتی سود سپرده گذاران دچار مخاطره شود. بنابراین بانک همواره تلاش می کند که شرایطی را برای خود در نظر بگیرد و اگر غیر از این باشد و بانک ها به هر کسی که بخواهند این پول را بدهند، طبیعی است که سپرده گذاران اعتماد به نظام بانکی را از دست می دهند.

اما در عقود مشارکتی بانک، کل یا بخشی از سرمایه مورد نیاز یک فعالیت اقتصادی (تولیدی، تجاری یا خدماتی) را تامین می کند و در نهایت، در انتهای فعالیت، مطابق قرارداد فیمابین با صاحبکار اقتصادی، سود حاصل از این فعالیت را تقسیم می کند. به این ترتیب، در عقود مشارکتی نرخ دقیقی به عنوان نرخ سود تعیین نمی شود.

سیاست های مالی

سیاست مالی از مجموعه درآمد دولت (مالیات) و مخارج (هزینه) برای تاثیر گذاری در اقتصاد استفاده می کند. دو ابزار اصلی سیاست مالی مالیات و مخارج دولت است. تغییرات در سطح و ترکیب مالیات و مخارج دولت می تواند این متغیرها را در اقتصاد تحت تاثیر قرار دهد: تقاضای کل و سطح فعالیت های اقتصادی، الگوی تخصیص منابع و توزیع درآمد.

سیاست مالی انبساطی (انبساط مالی) شامل مازاد هزینه های دولتی نسبت به درآمد مالیاتی است و معمولا در دوران رکود انجام می شود.

سیاست مالی انقباضی (انقباض مالی) وقتی مخارج دولت کمتر از درآمد مالیاتی باشد انجام می شود و معمولا متعهد به پرداخت بدهی های دولت است.

بازار غیرمتشکل پولی

بازار غیرمتشکل پولی در نظام مالی ایران شامل صندوق های قرض الحسنه، شرکت های تعاونی اعتبار و موسسات و شرکت هایی نظیر صرافی هاست که انواع (یا بخشی) از عملیات مالی را در چارچوب عملیات بانکی ـ شامل اعطای تسهیلات پولی از یک سو و جذب و تجهیز سپرده های مردم از سوی دیگر ـ انجام می دهند. در نظام مالی ایران، این نوع نهادها در کنار نظام بانکی فعالیت می کنند اما با عنایت به این که اجزای این بازار در چارچوب نظارتی بانک مرکزی قرار ندارند بخشی از عملکرد آن ها موجب مختل شدن عملیات پولی در نظام بانکی و یا حتی در برخی موارد، مغایر با اهداف سیاست های پولی و برنامه های مصوب دولت بوده است.

 

منبع: روزنامه جام جم، شماره 3778. کد خبر : 1176902105103264508