مقاله برتر «بانکداری اسلامی» معرفی شد

کد خبر: 80461 سه شنبه 26 آذر 1392 - 14:52
مقاله برتر «بانکداری اسلامی» معرفی شد


صبح امروز (1392/9/26)، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته پژوهش و به منظور تقدیر از آثار برتر و پژوهشگران و مدیران منتخب شبکه بانکی، مراسمی را در محل پژوهشکده و با حضور معاون اقتصادی بانک مرکزی ج.ا.ا. جناب آقای دکتر کمیجانی و جمعی از مدیران ارشد نظام بانکی برگزار نمود.

در این مراسم، نمایشگاهی از انتشارات و دستاوردهای پژوهشکده پولی و بانکی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، برنامه‌های آتی و نیز محصولات قابل ارائه به نظام بانکی برپا ‌گردید. همچنین در این همایش، در سه بخش اثر برتر، پژوهشگر و مدیر پژوهشی منتخب در حوزه پول و بانک از افراد برگزیده تقدیر به عمل می‌آید.

بر این اساس، در بخش مقالات و پژوهش‌های برتر حوزه «بانکداری اسلامی»، مقالة «بررسي ديدگاه غربي و رويكرد اسلامي به ارتكاز ذهني از ماهيت پول و اعتبار» نوشته دکتر محمدمهدي مجاهدي موخر، دکتر رحيم دلالي اصفهاني، دکتر سعيد صمدي و دکتر رسول بخشي دستجردی که در بهار سال جاری در فصلنامه پژوهش‌ها و سياست‌هاي اقتصادي (سال بيست و يكم، شماره 65) به چاپ رسیده است، موفق به کسب عنوان «مقاله برتر» شد.

در این مراسم جناب آقای دکتر محمدمهدي مجاهدي موخر (نویسنده مسئول) به نمایندگی از نویسندگان مقاله، هدیه و لوح تقدیر را دریافت نمودند.

جهت آشنایی بیشتر علاقمندان با این مقاله، فایل این پژوهش برتر از این لینک قابل دریافت می باشد.


 
چکیده مقاله برتر:

ماهيت هاي وجودي قابل تصور در دنياي پيرامون يا عيني يا ذهني با منشا عيني هستند. در اين ميان، برخي پديده ها نه در جهان خارج حضور فيزيكي دارند و نه در زواياي ذهني ارتكاز مي شوند، بلكه آنچه هست جعل يك واقعيت بيروني يا ذهني است. پول به عنوان يك ابتكار بشري براي سهولت در مبادلات اقتصادي مي تواند ماهيتي عيني به شكل كالايي يا كاغذي بدون هيچ ارزش ذاتي و صرفاً امري قراردادي باشد. همچنين، به شكل جعلي در خلق اعتبار از هيچ امكان وجود دارد.

آنچه در اين مقاله به آن پرداخته شده است، مقايسه آراء و نظريات انديشمندان غربي و اسلامي در خصوص ماهيت ارتكازي از پول و اعتبار است. اين مقاله نتيجه مي گيرد كه نوع نگاه غربي به مفهوم پول با تاكيد بر كاركرد پولي و نگاه اسلامي به ماهيت و چيستي پول به نتايجي متضاد منجر مي شود. توجه به فراگرد بازگشتي از ماهيت ذهني و جعلي پول به امور واقعي و حقيقي هر چند در دو ديدگاه اشتراكاتي دارد، اما شيوه نگرش به چيستي يا كاركرد پول عملاً نوع ورود به مفهوم پول و اعتبار را متفاوت مي سازد.