سرمايه ايران در IDB، چهار برابر ميشود.

کد خبر: 90537 شنبه 28 دی 1392 - 9:16
سرمايه ايران در IDB، چهار برابر ميشود.

وزير امور اقتصادي و دارايي از تصويب طرح افزايش سرمايه ايران در بانک توسعه اسلامي از يک ميليارد دينار اسلامي به 4 ميليارد خبر داد.

دکتر علي طيب‌نيا که براي شرکت در چهلمين اجلاس وزراي اقتصاد بانک توسعه اسلامي به قزاقستان سفر کرده گفت: اين مصوبه دولت اکنون در مجلس شوراي اسلامي در حال بررسي است.

وي با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران سومين سهامدار بانک توسعه اسلامي است و در گذشته 6 ميليارد دلار از منابع اين بانک را در پروژه ها و طرح هاي مختلف اقتصادي خود استفاده کرده اظهار کرد: ايران 3 ميليارد دلار سرمايه بانک توسعه اسلامي را در اجراي طرح هاي اقتصادي خود هزينه مي کند.

وزير امور اقتصادي و دارايي هدف اصلي از برگزاري چهلمين اجلاس وزراي اقتصاد بانک توسعه اسلامي را ارزيابي عملکرد اين بانک در 40 سال گذشته و همچنين طراحي برنامه راهبردي براي 10 سال آينده بانک توسعه اسلامي عنوان کرد.

بنابراين گزارش: بانک توسعه اسلامي بزرگترين موسسه پولي مالي بين المللي در سطح کشورهاي عضو سازمان همکاري هاي اسلامي است که با هدف پيشبرد توسعه اقتصادي و اجتماعي کشورهاي عضو و جوامع مسلمان کشورهاي غير عضو در سراسر جهان بر اساس اصول شريعت اسلامي در سال 1973 در جده عربستان تاسيس شده و از سال 1975 رسما آغاز به کار کرده است.

هدف از تاسيس اين بانک توسعه اقتصادي و اجتماعي کشورهاي عضو و جوامع مسلمان به صورت واحد يا به شکل همکاري بر اساس شريعت اسلامي است. اين بانک علاوه بر کمک هاي مالي به شکل هاي گوناگون، شرکت در سرمايه هاي مشترک و اعطاي وام جهت پروژه هاي توليدي و کارآفريني به کشورهاي عضو را نيز در برنامه هاي خود دارد. همچنين ارائه کمک هاي فني به کشورهاي عضو و تسهيلات آموزشي به افراد فعال در توسعه کشورهاي عضو از ديگر فعاليت هاي اين بانک است.

بانک توسعه اسلامي در حال حاضر 56 عضو از کشورهاي اسلامي دارد، دفتر اصلي آن در جده عربستان است و 4 دفتر منطقه اي در رباط مراکش، کوالالامپور مالزي، آلماتي قزاقستان و داکار سنگال نيز براي پيشبرد اهداف منطقه اي اين بانک فعاليت مي کنند.

منبع: روزنامه كيهان، شماره 20689 به تاريخ 92/10/26، صفحه 4 (اقتصادي).

 

مطالب مرتبط: