افزایش نرخ بهره در ترکیه

کد خبر: 90561 چهارشنبه 9 بهمن 1392 - 14:2
افزایش نرخ بهره در ترکیه


به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، بانک مرکزی ترکیه در یک نشست اضطراری که نیمه شب برگزار شد، بدون توجه به مخالفت اردوغان تمام نرخ های بهره مهم در این کشور را افزایش داد. این اقدام به منظور جلوگیری از کاهش ارزش لیره، واحد پول ترکیه اتخاذ شده است.

بانک مرکزی ترکیه در نشست نیمه شب خود، نرخ بهره را از 7.75 درصد به 12 درصد، نرخ بهره یک هفته ای را از 4.5 به 10 درصد و نرخ استقراض را از 3.5 درصد به 8 درصد افزایش داد که همگی آنها بسیار بیشتر از افزایش‌های پیش بینی شده از سوی اقتصاددانان بود.

نظرسنجی از 31 اقتصاد دان در روز دوشنبه نشان داد که همگی این اقتصاد دانان یک رشد 2.25 درصدی نرخ بهره را پیش بینی می‌کنند.

این اقدام غیرمنتظره، موجب حیرت سرمایه گذاران شد و ارزش لیره را به میزان قابل توجهی افزایش داد و این امیدواری را تقویت کرد که اقدام بانک مرکزی ترکیه بتواند روند خروج سرمایه از بازارهای نوظهور را متوقف کند.

بر اساس این گزارش، پس از این اقدام بانک مرکزی ترکیه، ارزش هر دلار آمریکا امروز از 2.18 به 2.166 لیره رسید. پیش از این تصمیم، هر دلار امریکا در قبال 2.25 لیره خرید و فروش می شد.

ارزش واحد پول ترکیه از اواخر روز سه شنبه تاکنون حدود 4 درصد افزایش یافته است. ارزش واحد پول ترکیه همچنین نسبت به روز دوشنبه که به رقم بسیار پایین 2.39 لیره در برابر هر دلار آمریکا رسیده بود،  حدود 10 درصد افزایش یافت که بیشترین رشد ارزش لیره در 5 سال اخیر بود.

اردوغان که تمایل دارد در آستانه آغاز فعالیت های انتخاباتی در دو ماه آینده رشد اقتصادی ترکیه را حفظ کند، مخالف افزایش قابل توجه هزینه استقراض است.

نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه ساعاتی قبل از برگزاری نشست بانک مرکزی این کشور گفت: «من می‌خواهم شما مثل همیشه بدانید، من امروز مخالف افزایش نرخ بهره هستم. وی با تاکید بر استقلال بانک مرکزی ترکیه افزود: «اما البته من قدرت دخالت در بانک مرکزی را ندارم... آنها مسئول تبعات تصمیم خود هستند.»

مطالب مرتبط: