جاه‌طلبی اسلامی برمودا

کد خبر: 90597 یکشنبه 27 بهمن 1392 - 9:49
جاه‌طلبی اسلامی برمودا


ترجمه: جواد طهماسبی

برمودا که به عنوان مرکزی مالی برای بیمه تکافل شهرت دارد اکنون مصمم است تا نوعی از این خدمات را که منطبق با شریعت باشد به جهان اسلام ارائه دهد. نخست‌وزیر این کشور در پایان ماه اکتبر و در اجلاس جهانی اقتصاد اسلامی این مطلب را بیان کرد و ادامه داد: «دولت‌ها لازم است چابکی بیشتری از خود نشان دهند و در مقایسه با گذشته تنوع بیشتری داشته باشند. برای ما شرکت در این اجلاس کاملاً ضروری بود».

تاکنون برمودا تلاش زیادی بر جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از سرمایه‌گذاران مسلمان معطوف کرده بود. این سرمایه‌گذاران منافع زیادی در صنعت هتل‌داری دارند و به میزان زیادی نیز در صندوق‌های مالی مستقر در برمودا -به ویژه صندوق‌های منطبق با اصول شریعت- سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

باب ریچارد وزیر تجارت برمودا می‌گوید کشورش باید پایه سرمایه‌گذاری خود را طوری متنوع سازد که با تقاضاهای سرمایه‌گذاران مسلمان هماهنگ شود. به گفته او سراسر جهان به بیمه مجدد نیاز دارد و کشورهای اسلامی از این قاعده مستثنی نیستند. «رویکرد ما همکاری با کشورها و نمایندگان جهان اسلام بر مبنای تعامل فرد به فرد است. تا آنجایی که من اطلاع دارم آنها مایلند سرمایه‌گذاری‌شان را متنوع سازند. این در حالی است که ما نیز قصد داریم پایه مشتری خود را تنوع بخشیم.»

آقای ریچارد اشاره می‌کند که چارچوب حقوقی کنونی برمودا تولید محصولات منطبق با شریعت را مجاز می‌داند که شامل بیمه تکافل یا تکافل دوباره هم می‌شود. یکی دیگر از ابزارهای منطبق با شریعت نیز در گذشته در این مرکز مالی کارائیب شکل گرفته است. برمودا میزبان اوراق سرمایه‌ای صکوک بود که برای مقاصد خاص در سال 2010 و به ارزش 500 میلیون دلار توسط مجموعه چند‌ملیتی GE انتشار یافت. آقای ریچارد می‌گوید: «ما تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده‌ایم و متوجه شدیم که لازم نیست چارچوب حقوقی‌مان را تغییر دهیم. به همین دلیل GE توانست دو سال قبل اوراق صکوک را منتشر کند. واضح است این کار در ساختار نظام حقوقی برمودا انجام شد و تا آنجایی که من می‌دانم برای معرفی بیمه تکافل و تکافل مجدد نیز نیازی به تغییر قوانین نیست.»

علاوه بر این ابزارهای مالی، برمودا قصد دارد سرمایه‌های اسلامی بیشتری را به سمت زیر‌ساختارهای مرتبط با هتل‌داری و گردشگری جذب کند. نخست‌وزیر این کشور در اجلاس لندن گفت: «ما چند سال پیش زیرساختارهایمان را بر مبنای گردشگری بنا و سپس در دهه 1980 توجه خود را به امور مالی معطوف کردیم. تعدادی از هتل‌ها قدیمی و فرسوده شده‌اند و لازم است سرمایه‌گذاری‌های مجددی در این حوزه انجام گیرد.» دولت برمودا همچنین علاقه‌مند است جذابیت این کشور را برای مدیران سنتی دارایی که به دلایل مختلف از برمودا به مناطق دیگر رفته‌اند، بالا ببرد.

به گفته آقای ریچارد «برمودا محیطی فوق‌العاده دشوار برای مدیریت دارایی بوده است. من با توجه به تجربه خودم این مطلب را می‌گویم اما به هر حال در چند سال گذشته تلاش کردیم تا این وضعیت بهتر شود». آقای ریچارد قبل از ورود به عرصه سیاست خود مدیر کل شرکت «مدیریت دارایی جهانی اینوستو» بود که بنگاهی وابسته را در برمودا تاسیس کرد. قبل از آن هم، او مدیر سرمایه‌گذاری شرکت امانی شل در برمودا بود. او می‌گوید: «ما ابتدا در برمودا بر صنعت گردشگری تمرکز داشتیم. اکنون به انواع نوین آن فکر می‌کنیم. ما دیگر منتظر کسانی نیستیم که فقط پنج روز در اینجا اقامت کنند بلکه میزبان افرادی مانند مدیران دارایی هستیم که 15 سال در این کشور اقامت خواهند داشت. در پنج تا هفت سال گذشته زندگی برای این افراد در برمودا مشکل شده بود و بسیاری از آنان کشور را ترک کردند.» برمودا مصمم است تا سرمایه‌گذاران سنتی و اسلامی را جذب کند. اما در شرایطی که سرمایه‌گذاران چشم به راه اقدامات متعاقب اعلامیه‌های دولتی هستند این کشور باید به سرعت دست به کار شود تا از سایر مراکز مالی رقیب بزرگ یا کوچک خود که به این عرصه وارد می‌شوند عقب نماند.

دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلستان نیز به تازگی اشتیاق کشورش را برای جذب سرمایه‌گذاران اسلامی اعلام کرده است / بنکر.

منبع: هفته‌نامه تجارت فردا، شماره 75 به تاریخ 1392/11/12.