سابقه تاسیس

پژوهشكده پولی و بانكی نخست به عنوان: «مؤسسه تحقیقات پولی و بانكی» و در جایگاه بازوی تحقیقاتی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران؛ و به دنبال تصویب و اجرای برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور؛ و با توجه به نیاز تمركز تحقیقات پراكنده در زمینه‎ های پولی، ارزی و بانكی و گسترش آنها با رویكردی كاربردی، در سال۱۳۶۹ تأسیس شد. مؤسسه تحقیقات پولی و بانكی در طول بیش از یك دهه فعالیت‎های مستمر ـ به صورت: انجام تحقیقات در زمینه‎های مرتبط، ارائه خدمات مشاوره‎ای اقتصادی، پولی، ارزی و بانكی به مقامات و اشخاص حقیقی و حقوقی، برگزاری همایش‎های مختلف علمی، انتشار كتب و مطالب سودمند ـ و با بهره‎ گیری از اعضاء هیئت علمی دانشگاهی و كارشناسان اقتصادی، گام‎های مهمی را در كمك به اجرای سیاست‎های رسمی اقتصادی كشور و پیشبرد اهداف كلان مربوط برداشته است. به هر حال، با توجه به شرایط جدید جهانی، تحت فرآیند جهانی‎سازی اقتصادها و نیز تصویب و اجرای برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور كه حاوی مجموعه گسترده‎ای از سیاست‎های اصلاحی در بخش‎های مختلف اقتصادی ـ به ویژه در حوزه‎های پولی، مالی، ارزی و بانكی ـ می‎باشد؛ لزوم تقویت و گسترش بیش از پیش نقش و فعالیت پژوهشكده را ضروری می‎نمود. جهت تأمین این منظور، مؤسسه تحقیقات پولی و بانكی پس از یك سلسله تغییرات در سازمان تشكیلاتی و كادر علمی و نیز با تعاریف گسترده ‎تری از اهداف و وظایف آن و با كسب مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناّوری، در سال ۱۳۸۰ به پژوهشكده پولی و بانكی ارتقاء سطح یافت.


اهداف و وظایف

اهمّ اهداف و وظایف پژوهشكده پولی و بانكی، عبارت از:

(۱) اجرای پروژه‎های تحقیقاتی در زمینه ‎های پولی،ارزی،بانكی (اسلامی و متعارف)، بازار سرمایه، و... ؛

(۲) ارائه خدمات تحقیقات اقتصادی به افراد و سازمان‎های داخل و خارج از كشور؛

(۳) اجرای فعالیت‎های تحقیقاتی و علمی مشترك با سازمان‎ها، مؤسسات و دانشگاه‎ها در سطح ملی و بین ‎المللی؛

(۴) ارائه آمار و اطلاعات اقتصادی در مورد ایران و سایر كشورها به متقاضیان و علاقمندان اقتصادی دربخش‎های مختلف؛

(۵) برپایی كنفرانس‎ها، سمینارها، كارگاه‎های پژوهشی در زمینه موضوعات مرتبط با اقتصاد داخلی و بین ‎المللی ـ به صورت منفرد و یا مشترك ـ با مؤسسات علمی پژوهشی و خارجی می‎ باشند.


سازمان و تشكیلات

ساختار سازمانی پژوهشكده، شامل: هیئت امناء (به ریاست رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران)، رئیس، مشاورین، معاونین، شورای پژوهشی، هیئت علمی، روابط عمومی، گروه‏ های علمی ـ تحقیقاتی، مالی، تداركاتی، انتشارات و انفورماتیك، بانك اطلاعاتی و كتابخانه می‎باشد. در حال حاضر، جناب آقای دكتر علی دیواندری ریاست پژوهشكده پولی و بانكی را عهده ‎دار می‎ باشند.


عملكرد و چشم انداز

عمدة دستاوردهای بیش از یك دهه فعالیت این نهاد تحقیقاتی، مشتمل بر: اجرای حدود ۱۲۳ پروژه تحقیقاتی، برگزاری ۱۹ كنفرانس سالانه و ۴۸ كنفرانس ماهانه، چاپ و انتشار بالای ۲۰۰ عنوان كتاب (عمدتاً محصول پروژه‎های تحقیقاتی و نتایج كنفرانس‎های سالانه و ماهانه)، برپایی ۷ كارگاه پژوهشی، ارائه خدمات مشاوره‎ای به مقامات بانك مركزی ج.ا.ا. و دولت و... می ‎باشند. در حال حاضر، پژوهشكده در حال اجرای پروژه‎های مشترك با تعدادی از سازمان‏ها و مؤسسات داخلی و بین ‎المللی و نیز ارائه خدمات تحقیقاتی مورد نیاز آنها می ‎باشد. به علاوه، در چهارچوب همكاری‎های مشترك خارجی، برنامه ‎برگزاری سمینار مشتركی با مؤسسه تحقیقات و آموزش اسلامی۳، وابسته به بانك توسعه اسلامی (IDB) ، تحت عنوان: «سمینار بین‎المللی بخش پولی در ایران: ساختار، عملكرد و چالش‎ها»۴، در تهران و با مدیریت مشترك پژوهشكده پولی و بانكی (MBRA) و مؤسسه تحقیقات و آموزش اسلامی (IRTI) برگزار شد.


  1. Monetary and Banking Research Academy (MBRA).
  2. Monetary and Banking Research Institute (MBRI).
  3. Islamic Research and Training Institute(IRTI).
  4. International Seminar on "Monetary Sector in Iran:Structure, Performance and Challenges.